Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16166
post-template-default,single,single-post,postid-16166,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Yağı da Çıkarılan Yararlı Bitkiler

Tıpta, aromaterapide, kozmetikte, endüstriyel alanlarda ve hatta yemeklerimizde kullanmak üzere yağ elde ettiğimiz bitkilerden 8 tanesini aşağıda görebilirsiniz.

1#
rose, gül, yağ

Bazılarımızın dalından koparmaya kıyamadığı gülden yağ üretilirken çok sayıda güle ihtiyaç duyuluyor ama gül yağının faydaları saymakla da bitmiyor.

2#
siyah üzüm

Üzüm çekirdeklerinden preslenerek elde edilen üzüm çekirdeği yağına, cildi canlandıran etkisi nedeniyle doğal bir güzellik ürünü olarak ilgi gösterilmekte.

3#
zeytn

Zeytinler toplandıktan sonra sıkılıp hamuru çıkarılıyor, hamurdan şıra elde edilip şıradan yağ ayrıştırılıyor. Yani zeytinin yağını çıkarma işi oldukça zahmetli bir iş…

4#

Cilde iyi geldiği düşünülen kayısı yağı, meyvenin kendisinden elde edilebildiği gibi soğuk pres yöntemi uygulanarak çekirdeklerinden de çıkarılabiliyor.

5#

Hindistan cevizi yağı, meyvenin beyaz kısmının kurutulması ve soğuk sıkım uygulanmasıyla elde ediliyor.

6#

En çok Marmara ve özellikle Trakya bölgesinde yetiştirilen ayçiçeği, sadece ülkemizde değil tüm dünyada en önemli yağ bitkileri arasında sayılıyor.

7#

Sıcak bölgeleri çok seven susamın, tohumlarının yüzde 50’sini yağı oluşturuyor ve susam yağı soğuk pres yöntemiyle üretiliyor.

8#

Kozmetik ürünler ve ilaçlarda ham madde olarak kullanılan kantaron yağı sarı kantaron çiçeğinden elde ediliyor.

 7,467 okunma

akin aksoy