Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12088
post-template-default,single,single-post,postid-12088,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Türkiye’de de Yetişen 8 Tropik Meyve

Durian, longan, guava ve daha nicesi… Tadını ve hatta neresini yememiz gerektiğini bile bilmediğimiz tropikal meyvelerin sadece ekvator yakınlarında yetişenlerine ulaşmamız oldukça zor… Ama neyse ki ülkemizde de yetiştirilen tropikal meyveleri -diğer meyvelere kıyasla daha pahalı olsalar da- arada sırada alıp yemek, tatlarından haberdar olmak mümkün. Her birinin uzun listeler oluşturacak kadar faydası bulunan tropik lezzetlerden 8 tanesini listeliyoruz.

1#
tropik meyveler

O çok uzun zamandır bizden biri… Bu güzel kokulu sarı kabuklu meyvenin en lezzetlisi bizce Anamur’da yetişir. Anavatanı olan Güneydoğu Asya’da kırmızı kabuklu ya da daha farklı türleri bulunmaktadır.

2#
tropik meyveler

Antalya’da yetişen ve Çin greyfurtu olarak da bilinen pomelo, dünyada Güney Asya’da, Amerika’da bilhassa Kaliforniya’da yetiştiriliyor. İki kiloyu bulan ve C vitamini deposu olan meyvenin kabuğunu soymak için biraz zahmet gerekmektedir.

3#
tropik meyveler

Özellikle Güney Amerika, Hindistan ve Filipinler’de yetişen ananas ülkemizde Adana, Antalya, Mersin’de yetiştirilmektedir. Bu şekerli meyveyi et yemeklerinin yanında da servis edebilir, suyu ile enginar yemeği yapabilir hatta kızartabilirsiniz.

4#
tropik meyveler

Akdeniz’de özellikle Manavgat’ta mango yetiştiriciliği yapılsa da iklimsel şartlarımızla uyum sağlamakta zorlanan bir meyvedir. Anavatanı Hindistan olan mango Pakistan, Filipinler ve Bangladeş’in milli meyvesidir.

5#
tropik meyveler

Meksika kökenli avokado 1970’li yıllardan beri ülkemizde yetiştirildiği gibi bazı yörelerde Amerikan armudu ismiyle tanınıyor. Çiğ tüketildiği gibi yemeklerde ve salatalarda da kullanılabilen meyvenin olgunlaşmış ve hafif yumuşamış olanlarını tercih etmelisiniz.

6#
tropik meyveler

Kumkuat ya da kamkatı mandalinanın biraz küçüğüne benzetebiliriz. Uzakdoğu, Güney Amerika ve Güney Hindistan’da yetiştirilen meyve ülkemizde en iyi Rize’de ürün vermektedir. Kabuklarını soymadan yiyebilir, reçelini yapabilir, keklerinize ilave edebilirsiniz.

7#
tropik meyveler

Dilimlendiğinde ortaya sanatsal görüntüler ve müthiş bir koku bırakan kivi Güney ve Doğu Asya’dan dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde ise Rize başta olmak üzere Karadeniz sahil şeridinde, Akdeniz’de denizden 200 metre yüksek nemli bölgelerde, Marmara ve Ege’de yetiştirilir.

8#
tropik meyveler

Ülkemizde yetişen tropik meyvelerden en az bilineni ekmek ağacı olabilir. Bir-iki kilo ağırlığındaki meyveleri besin deposudur ve fırında pişirilerek de yenebilir. Ekmek ağacı dünyada en çok Hindistan, Antiller ve Malezya’da, ülkemizde ise Akdeniz bölgesinde yetiştirilir.

 17,721 okunma

akin aksoy