Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24308
post-template-default,single,single-post,postid-24308,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

TARİHE EV SAHİPLİĞİ YAPAN MÜZELER

Bize tarihimizi hatırlatan, geçmişe dokunmamıza olanak sağlayan ve yıllar hatta yüzyıllar öncesine tarihsel bir yolculuk sunan müzeler, eski zamanlar ve günümüz arasındaki yıkılmaz köprülerimizdir. Ülkemizin dört bir yanında var olan ve bir anlamda tarihe ev sahipliği yapan müzeler, kültürel mirasımızı emanet ettiğimiz en önemli yerlerdendir. Bu yazımızda yalnızca tarihteki önemli olaylara tanıklık eden Cumhuriyet Müzesi ve endüstriyel mirasımızın aynası niteliğindeki Rahmi Koç Müzesi hakkında kısa bilgiler vermekle kalmayıp, sizleri bu müzelerde seslendirilen şahane ezgilerle de buluşturuyoruz. Kısaca bu yazımızda tarih ve müzik bir araya geliyor ve ortaya çıkan harmoni ruhumuza huzur veriyor.

1#

Cumhuriyet döneminin ilk idari ve siyasi binası olma özelliğini taşıyan, Cumhuriyet Müzesi ya da diğer bilinen adıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, 1923 yılında Mimar Vedat Tek tarafından tamamen kesme taştan, Cumhuriyet Halk Fırkası toplantı yeri olarak kullanılmak üzere inşa edilmiştir. Bina, 1924-1960 yıllarında Atatürk ilke ve inkılaplarının gerçekleştirilmesi, tarihimize yön veren uluslararası anlaşmaların imzalanması ve çok partili sisteme geçişe tanıklık etmiştir. Dünden bugüne pek çok önemli karara şahitlik eden Cumhuriyet Müzesi’nin etkileyici atmosferinde kısa bir müzik molasına ne dersiniz?

.

2#

Ankara’nın ilk sanayi ve ulaşım müzesi olma özelliği taşıyan müze, Çengelhan adlı tarihi kervansarayda 2005 yılında ziyarete açılmıştır. Sonraki yıllarda yine aynı bölgede yer alan Safranhan satın alınarak restore edilmiş ve 2016 yılında müzenin ikinci binası olarak hizmete girmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Damat Rüstem Paşa tarafından 1522 yılında inşa edilen bu kervansaraylar, zamanında yün, deri ve tiftik işleyen tabakhane, depo ve hapishane olarak hizmet vermiştir. Müze, geçmişten günümüze endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin ve belgelerin toplanması, araştırılması, korunması ve sergilenmesinde öncü konumdadır. Müzenin geçmişten izler taşıyan dokusu ve tarih kokan ortamıyla, müziğin birleşmesinden doğan etkileyici bir şölenle sizleri baş başa bırakıyoruz.

.

Müzelerdeki tarihimizin eşsiz ezgilerle birleşerek zamanın ritmini tuttuğu #MüzedeMüzik dinletileri Halkbank Youtube sayfasında izleyicilerle buluşuyor. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden TCDD Ankara Müzesi’ne, Türk Hava Kuvvetleri Müzesi’nden PTT Pul Müzesi’ne onlarca müze hakkındaki bilgileri, eşsiz müziklerle birleştirdiğimiz tarih ve müzik şölenini izlemek için Müzede Müzik’te buluşalım!

.

 2,840 okunma

Derya Ülkar