Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
21332
post-template-default,single,single-post,postid-21332,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SÜMER TİLMAÇ’IN CANLANDIRDIĞI İYİ VE KÖTÜ KARAKTERLER

15 Temmuz 1948 ile 12 Haziran 2015 arasında yaşayan, Malatya’da dünyaya gelip İstanbul’da 67 yaşında hayata gözlerini yuman Sümer Tilmaç, televizyon ve sinema tarihimizin emektar oyuncularından biriydi. Hayatının son demlerine kadar oyunculuk yapmayı sürdüren sanatçı çoğunlukla drama filmlerinde iyi karakterleri, komedi yapımlarında ise kötü karakterleri canlandırmıştır. İçinde yer aldığı onlarca yapımdan bazıları şöyledir…

Perihan Abla

Sümer Tilmaç, beyaz camın kült dizisi Perihan Abla’nın bir bölümüne konuk oyuncu olarak katılır. Annesiyle yaşayan Muhittin rolündedir. En büyük hayali oğlunu evlendirmek olan anne, oğlu için gözüne Perihan Abla’yı (Perran Kutman) kestirmiştir ama Muhittin’in gönlü bir başkasındadır. Bu arada, Sümer Tilmaç’ın bu dizide Şevket Altuğ ile tanışması, sonraki yıllarda Süper Baba dizisinde rol almasının da kapısını açmıştır.

Kılıbık

Karısının sözünden çıkmasa da serzenişinden kurtulamayan, sürekli  çalışsa da kıt kanaat geçinip kirasını ödeyemeyen Kamil (Kemal Sunal) ev sahibi tarafından sürekli mahkemeye verilir, fakat her seferinde de davayı kazanır. Ev sahibi Kamil’i evden çıkarmak için sonunda mafya babası Arabacı Niyazi’den yardım ister. 1983 tarihli Kılıbık filmindeki Niyazi, usta oyuncu Sümer Tilmaç’tan başkası değildir.

Gırgıriye’de Cümbüş

Gırgıriye’de Cümbüş, Türk Sineması’nın unutulmaz komedilerinden olan Gırgıriye serisinin üçüncü filmidir. Sümer Tilmaç bu bölümde, Güllü’nün (Gülşen Bubikoğlu) sahne aldığı gazinonun patronudur ve onunla evlenmek istemektedir. Sürekli “hayır” cevabı alan patron, film boyunca Güllü’yü kandırmak ve Bayram’dan (Müjdat Gezen) ayırmak için uğraşır.

Japon İşi

Sümer Tilmaç, 1987 yapımlı Japon İşi’nde başroldeki isimlerden biri olarak hapisten yeni çıkan mafya babası Dilaver rolündedir. Filmde hem o hem de gazinonun garsonu Veysel (Kemal Sunal) aynı kişiye yani solist Başak Billurses’e (Fatma Girik) âşıktır. Ortaya bir de Başak’ın birebir benzeri olan robot çıkınca işler iyice karışır.

Osmanlı Cumhuriyeti

Gani Müjde’nin yönetmenliğini yaptığı, senaryosunu Fatih Solmaz ve Emre Bülbül ile kaleme aldığı filmde Sümer Tilmaç; Ata Demirer, Vildan Atasever ve Ruhsar Öcal ile başroldedir. Bu kez 2000’lerde yaşayan Sultan VII. Osman’ın mert yaveri Yadigâr’ı canlandırır. 2008 yılında vizyona giren film komedi türündedir.

Çakallarla Dans

Çakallarla Dans filminde canlandırdığı Bahattin Ağa karakteriyle uzun yılların ardından tekrar mafya babası rolüne bürünür Sümer Tilmaç. 2010 yapımlı bu film sanatçının son dönem filmlerinden biri olmuştur. Usta oyuncu, kendisiyle özdeşleşen bıyık stilini son filmlerinde olduğu gibi korumuştur.

Gönül Yarası

Akademi Ödülleri’ne namıdiğer Oscar ödüllerine ülkemizi temsil etmek üzere aday adayı olan 2005 yapımlı Gönül Yarası filmi de Sümer Tilmaç’ın rol aldığı filmlerden biridir. Filmin ana karakteri öğretmen emeklisi Nazım’ın (Şener Şen) en yakın dostu, iyi insan Takoz Atakan rolündedir.

 3,608 okunma

Derya Ülkar