Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15429
post-template-default,single,single-post,postid-15429,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Star Değil Süperstar Ajda Pekkan

Bir toplantı sırasında Ajda Pekkan için “O star değil, superstar!” ifadesini kullanan Erol Simavi bu unvanı sanatçıya kazandıran kişi olmuş. Haykıracak nefesim kalmasa bile; yaz yaz yaz bir kenara yaz; uykusuz her gece; hoş gör sen affet gitsin aldırma… İşte, müzik dünyasına kazandırdığı şarkılarla Süperstar Ajda Pekkan karşınızda…

1#

SES dergisinin 1960 ve 70’li yıllarda düzenlediği yarışmalarla müzik ve sinema dünyamıza kazandırdığı isimlerin her biri büyük başarılara imza attı ve bunlardan biri de Ayşe Ajda Pekkan’dı. 1963 yılında katıldığı ve 1’inci olduğu yarışmanın erkekler dalındaki birincisi ise Ediz Hun’du.

2#

Kariyerine sinemayla başladı ama daha ilk filminde seslendirdiği “Göz Göz Değdi Bana” şarkısıyla dikkatleri sesine çekti. Ajda Pekkan aynı şarkıyı, rol arkadaşı Öztürk Serengil Abidik Gubidik Twist’i seslendirerek bir 45’lik doldurdular. Tamamen kendine ait ilk 45’liğiyse “Her Yerde Kar Var” oldu.

3#

“Boşvermişim dünyaya”, “Kimler geldi kimler geçti”, “Palavra palavra”, “Nasılsın iyi misin?” şarkıları derken 70’li yılların en popüler ismi haline gelen Pekkan, Fransızca şarkıların Türkçe çevirilerini ve hatta Fransızca şarkıları seslendirerek büyük bir başarı elde etti.

4#

Süperstar lakabıyla anılmaya başlanan sanatçı bu iltifatı albümlerine taşıdı ve Süperstar ismini verdiği bir albüm serisi yayınladı. 1970’ler boyunca en çok liste başı olan ya da yılın sanatçısı seçilen kişilerden biriydi.

5#

Fransızca dışında İngilizce, İtalyanca, Arapça hatta Japonca şarkılar seslendiren sanatçı 1980 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi “Petrol” isimli şarkıyla temsil etti. Müziğe verdiği kısa bir aranın ardından 1990’larda yepyeni şarkılar ve konserlerle dinleyicisiyle buluşmaya devam etti.

6#

2000 yılında “Diva”, 2006’da “Cool Kadın” isimli bir albüm çıkardı. 2000’lerde de üretmeyi sürdüren Ajda Pekkan pop müziğin hem “Süperstar”ı hem “Diva”sı hem de görüntüsünü sürekli yenileyen tarz sahibi sanatçısı olarak Türk müzik tarihindeki yerini aldı.

 2,028 okunma

akin aksoy