Türkiye’nin Kültür Haritası
Yukarı
Sonbaharda da Tatil Yapılabilecek 8 İzmir İlçesi - Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12535
post-template-default,single,single-post,postid-12535,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Sonbaharda da Tatil Yapılabilecek 8 İzmir İlçesi

Aranızda yaz tatilini devam ettirmek isteyenler, iş yoğunluğu nedeniyle tatile yeni çıkacak olanlar ya da tatil benim yaşam biçimim diyenler var mı? Sizler için sonbaharda da denizin ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz, yalnızlaşmadan da sakin kalabileceğiniz İzmir ilçelerini sıralıyoruz.

1#
akropolis, kızıl avlu

Sadece İzmir’in değil Türkiye’nin en büyük ilçelerinden Bergama, yaz aylarında ülkenin en kalabalık tatil merkezlerinden biri haline geliyor. Bergama Harabeleri’ni, Akropolis’i, Viran Kapı’yı, Kızıl Avlu’yu görmek için zaten en iyi mevsim sonbahar diyebiliriz.

2#
aşıklar şelalesi

Dikili ilçesinin 40 km’lik sahilinde yılın en uzun yürüyüşlerini yapmak, günübirlik tekne turlarına katılmak, Âşıklar Şelalesi’ne karşı piknik yapmak ya da Bademli Köyü’ndeki balık restoranlarından birinde günü tamamlamak için en romantik aylardayız.

3#

Bütün yorgunluğunuzu atacağınız gerçek bir tatil için, Akdeniz iklimine sahip Foça’nın, özellikle içindeki Eski Foça’nın sokaklarını yapraklar sararmaya başladığında gezmenizi öneriyoruz.

4#

Festivalleriyle ünlü Urla’nın etkinlik takvimini takip ederek tatilinizi sonbahar aylarındaki bir festivale denk getirebilirsiniz. Mevsimine uygun otlarla yapılmış en leziz yemekleri yiyebilir, Sanat Sokağı’ndaki kafelerden birinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

5#
delikli köy

Çeşme’ye sonbaharda gidilir mi demeyin! Özellikle de Alaçatı sokaklarından el ayak çekildiğinde daha da güzelleşir her şey… Eve götüreceğiniz doğal ürünleri pazar yerinde rahat rahat seçebilir, antikacıları en sakin halinizle gezebilir, sörf yapabilir, Delikli Koy gibi doğa harikası plajlarda denize girebilir, güneşi yine yel değirmenleri arasından daha da yavaş batırabilirsiniz.

6#

Cittaslow hareketinin ülkemizdeki temsilcisi Seferihisar’ı güz aylarında ziyaret ettiğinizde unvanının tadını doyasıya çıkartırsınız. Hatta tam batıya yol alarak Sığacık köyüne gidebilir, en şirin evlerin, restoranların, pansiyonların olduğu Kaleiçi’nde konaklayarak Ege’nin güzelliklerini yaşayabilirsiniz.

7#

İzmir’in güneydeki ilçesi Selçuk, özellikle de Efes Antik Kenti, yaz aylarında o kadar kalabalık olur ki gezerken pek çok ayrıntıyı kaçırmanız olası… Dünyaca ünlü bu bölgenin hakkını ancak nispeten sakinleştiği sonbahar aylarında gezerek vermeniz mümkün olur.

8#
menemen

Şehir merkezine 33 km. mesafedeki Menemen ilçesinde henüz turistlerin akınına uğramamış ama müdavimleri olan bir bölge var: Karagöl. Yamanlar dağına çıkarken karşılaşacağınız bir göl burası ve çevresi piknik yapmaya ya da kamp kurmaya uygun tam bir doğa harikası…

akin aksoy