Türkiye’nin Kültür Haritası
Yukarı
8 Fotoğrafla Türk Sineması’nda İyiliğin ve Saflığın Temsili Kemal Sunal - Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8575
post-template-default,single,single-post,postid-8575,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
kemal sunal hayatı, türk sineması

8 Fotoğrafla Türk Sineması’nda İyiliğin ve Saflığın Temsili Kemal Sunal

Halit Akçatepe ne de güzel ifade etmiş: “Kemal Sunal güldü, Türkiye güldü.” Usta oyuncunun yüzümüzü güldüren filmleri, sadece Türk Sinema tarihine damga vurmakla kalmadı, her izleyende adeta antidepresan etkisi de yarattı. Gözden kaçırılmaması gereken ise, girdiği rollerde kahkaha attıran karakterlerin neredeyse tümünün iyilik ve saflık timsali olması… Biz de, Kemal Sunal’ın filmlerde büründüğü, birbirinden “iyi” ve “saf” 8 karakteri sizin için derledik.

1#
yeşilçam, türk sineması, kemal sunal hayatı

“Garip” filminde, sandalın içinde bulduğu bebeği sevgiyle, hatta bazen sadece sevgiyle besleyebilen iyi insan Kemal rolündedir.

2#
köyden indim şehire, yeşilçam, türk sineması

“Köyden İndim Şehire”de köylerinde gömü bulan dört kardeşten belki de içlerinde en saf olanı Saffet’ti.

3#
türk sineması, kemal sunal hayatı

Temizlikçi Hacer ile ona âşık zabıta memuru ve mahallenin çöpçüsü Apti arasındaki çekişmeyi izlediğimiz “Çöpçüler Kralı”nda, Kemal Sunal saf olduğu kadar samimi bir karakteri canlandırır.

4#
türk sineması, kemal sunal hayatı

“Tosun Paşa”da Tellioğulları ve Seferoğulları arasındaki mücadele, Yeşil Vadi ve Daver Bey’in kızı Leyla içindir. Kemal Sunal’ı filmde, sarayın en has paşalarından Tosun Paşa kılığına sokulmaya çalışılırken evin saf mı saf uşağı Şaban rolünde izleriz.

5#
şaban, türk sineması, kemal sunal hayatı

Film adını, başroldeki dar gelirli Şaban’ın ekonomik halinden alır. “Ortadirek Şaban” fakir ama onurlu bir adamdır. Sevdiği kızın ünlü bir sporcuya âşık olduğu filmde, kendi şansını artırmak için iyiliği elden bırakmadan elinden geleni ardına koymaz.

6#
yeşilçam, türk sineması, kemal sunal hayatı

“Mavi Boncuk”ta, arkadaşlarıyla birlikte gazino sahibini cezalandırmak için Emel Sayın’ı kaçıranlardan biri de Kaymakam Cafer’dir. “Kaymakam” lakabı Yalovalı oluşundan gelir. Bu filmde sadece Kemal Sunal değil, arkadaşı rolündeki bütün oyuncular iyiliğin ve saflığın timsalidir.

7#
türk sineması, kemal sunal hayatı

Sevdiği kız kendisine kaçmış olsa da, bu kez kızın evliliklerine olur vermeyen abisini ikna etmek için uğraşır. Tüm saflığı ve iyiliği ile sonunda sevdiğinin abisini ikna etmeyi başarır. Kemal Sunal, Postacı Adem filmindeki yürüyüşüyle belleklerde öyle bir yer etmiştir ki, dönemin çocukları uzun süre sokak aralarında onu taklit etmiştir.

8#
halit akçatepe, ergin orbey, türk sineması, yeşilçam

Damatların, süt oğlanların birbirine karıştığı filmde Şaban, emir erinin hoşlandığı Bihter’e âşıktır. Bu kadar karışıklık yetmezmiş gibi ortalığı bir de Gulyabani gördüğünü söyleyenler karıştırır. Süt Kardeşler filminde, koca köşkün en safı şüphesiz ki Şaban rolündeki Kemal Sunal’dır.

akin aksoy