Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18778
post-template-default,single,single-post,postid-18778,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SADECE UZAKTAN SEVEBİLECEĞİMİZ MUHTEŞEM GÜZELLİKTEKİ BÜYÜK KEDİLER

Güçlü yapıları ve olağanüstü görüntüleriyle hepimizde hayranlık uyandıran büyük kedi ailesini, yine neredeyse hepimiz -tabii yerinde görme şansına sahip olanları saymazsak- sadece fotoğraflardan ve çekilen videolardan tanıyoruz. İnsanda şiddetli bir yakınlaşma ve sarılma hissi uyandırsalar da, eğer söz konusu olan bu muhteşem büyük kediler ise belki de en güzeli uzaktan sevmektir ne dersiniz?

1#

Kaplan, büyük kedi ailesinin dört üyesinden biridir. Yetişkin bir erkek kaplanın ağırlığı 350 kg’ı, boyu ise 2-3 metreyi bulabilir. Turuncu-kahverengi renge sahip kürkünün üzerindeki koyu çizgiler parmak izi misali bütün kaplanlarda farklılık gösterir ve doğada kendilerini kamufle etmelerine yardımcı olur. Bir kaplan kükrediğinde sesi açık alanda 5 km. öteden duyulabilir, eğer o sırada yanında olmak mümkün olsa 10 cm. uzunluğundaki köpek dişleri de rahatlıkla görülebilir.

2#

Büyük kedigillerin yani Panthera cinsinin bir diğer üyesi de aslandır. Güç ve cesareti temsil eden aslan için kullanılan en ünlü tabir “ormanın kralı”dır. Erkek aslanlar başının etrafında kızdığı zaman kabaran tüyleriyle meşhurdur. Bir sıçrayışta 4-5 metre uzağa atlayabilen aslanların erkek yetişkinleri 500 kg’ı bulabilir. Yaşamı boyunca rakipleriyle savaşarak hırpalanan bir aslanın ömrü yaklaşık 15 yıldır. Avlanmaya genellikle gece çıkan bu canlılar gündüz vakitlerinde uyumayı tercih ederler.

3#

Panthera cinsinin üçüncü üyesi, leopar adıyla da bilinen parslardır. Koyu sarı ya da kahverengi olabilen ve parlaklığı ile göz kamaştıran kürkünün üstünde siyah benekler bulunur. Bazı parslar ise simsiyahtır, aslında onların da benekleri vardır fakat bu benekler de siyah olduğundan seçilmeleri zordur. Kuyruk uzunluğu hariç boyları yaklaşık 70-80 cm. olan parslar kedigiller içinde ağaca en kolay tırmanan türdür.

4#

Büyük kediler ailesinin bir üyesi de, boyut açısından aslan ve kaplandan sonra gelen jaguardır. Parsa çok benzetilmekle birlikte kürkünün üstündeki benekler farklıdır ve her biri güle benzetilen desenlere sahiptir. Bununla birlikte kürkü ve benekleri tamamen siyah olan jaguarlar da bulunmaktadır. Parsa göre daha kısa ama daha kalın bacaklara sahip jaguarlar yalnız yaşamayı ve yalnız avlanmayı severler.

5#

Panthera cinsi yani büyük kedigillerin dışında kalan ama yine de bizlerin algısına göre büyük kedi olarak nitelendirilebilen canlılara geldi sıra. Bunlardan biri küçük yuvarlak kafası, koyu sarı üstüne siyah benekli kürkü, dar ve uzun bacaklarıyla öne çıkan çitadır. Hızlı koşmasıyla ünlü olan çita, sıfırdan 108 km. hıza 3,1 saniyede erişir ve bu hızla aldığı mesafe 450 metrenin üstüne çıktığında vücut ısısı 46 derecenin üstüne çıkarak beyni için risk oluşturur. Bu nedenle çitanın av peşindeki hızlı koşusu bir dakikanın üzerine çıkmaz.

6#

Amerika’ya özgü olan ve Guinness Rekorlar Kitabı’na en fazla isme sahip hayvan olarak giren pumalara ülkemizde genellikle dağ aslanı denir. Pumalar, Panthera cinsi büyük kedigiller gibi kükreyemezler ama çıkardıkları insan çığlığına benzeyen bir ses aracılığı ile iletişim kurarlar. Kürklerinin düz olan rengi kahverengi, kırmızımsı kahverengi veya gümüş gri olarak değişkenlik gösterebilir. Ağırlıkları 80 kg’a kadar çıkabilen ve saatteki hızları da 80 km’yi bulabilen pumaların avlanma yetenekleri oldukça gelişmiştir.

7#

Vaşakları aşina olduğumuz kedilere benzetip de kafasını okşayabileceğinizi düşünmeyin. Normal kedilerden 5-6 kat daha ağır, hızlı ve tehlikeli canlılardır. Hafif uzunca ve uçları tüylü bir kulak yapısına sahiptirler. Kış aylarında daha da uzayan vücut tüyleri soğuklardan korunmalarını sağlar. Çoğunlukla yalnız avlanan vaşaklar bazı canlıları avlamak için birlikte hareket ederler.

8#

Orta Asya, Ortadoğu, Afrika’da yaşayan ve ülkemizde de varlığı bilinen karakulakların Latince ismi “caracal caracal”dır. Kulak çevresindeki siyahlıktan ötürü Orta Asya Türkleri’nin kediye karakulak ismini verdiği ve Latince isminin de Türkçe’den türediği biliniyor. Muhteşem bir güzelliğe sahip bu kedilerin vücut uzunlukları kuyruk hariç 75-90 cm. arasındadır ve av peşinde iken kendilerini kamufle etmekte uzmandırlar.

9#

Atın sarısı kürkünün üstündeki siyah benekler yüzünden onu bir pars ya da jaguar yavrusuna benzetebilirsiniz fakat uzun bacakları sayesinde özgün bir tür olduğunu birkaç saniye içinde de fark edersiniz. Kedi ailesinde boyutlarına göre en uzun bacaklı tür servaldir. Bu canlı, 8-9 kg. arasında değişen ağırlığı ile ortalama bir kedi büyüklüğündedir ve 2 metreye kadar sıçrayarak avını rahatlıkla yakalayabilir. İnce yapılı vücudu küçük yuvarlak kafa yapısı ve kısa kuyruğu ile birleşince oldukça narin bir görüntü verir.

 1,545 okunma

akin aksoy