Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9718
post-template-default,single,single-post,postid-9718,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Kolları Tarihi Kucaklayan 8 Köprü

Dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın köprülerin tek bir misyonu vardır, o da iki tarafı birbirine bağlamak… Kurulan her köprü kollarıyla aralarında engel bulunan yakaları birleştirirken aslında sadece kuru kara parçalarını değil insanla insanı birleştirir, tarihin akışına hizmet eder. Ülkemiz de yüzlerce yıl içinde farklı toplumlar tarafından yapılmış birbirinden güzel, heybetli, estetik taş köprülerle örülü ve şimdi bu köprülerin 8 tanesi huzurlarınızda…

Malabadi Köprüsü, Diyarbakır

Evliya Çelebi’nin onca yer gezdikten sonra “Anadolu’da inşa edilen köprüler arasında en üstünü” dediği Malabadi Köprüsü, Silvan’da Batman Çayı üstünde kurulmuş. Artuklu eseri bu köprünün heybetini ise en iyi Fransız mimar Albert Gabriel’in “Ayasofya’nın kubbesi köprünün altına rahatlıkla girer.” cümlesi özetliyor.

Çifte Köprü, Artvin
tarihi köprüler

Arhavi’de iki derenin Ortacalar ve Küçük Köy altındaki birleşim yerinde birbirine dik açı oluşturacak şekilde kurulmuş iki köprü… İkisi de tek gözlü olan köprüler 18. yüzyılda yapılmış. Zarif mimarisi ve karaya doğru uzanan kollarıyla doğanın doğal bir parçası izlenimi uyandırıyor.

Uzun Köprü, Edirne
tarihi köprüler

Dünyanın en uzun taş köprüsü 174 kemerle Ergene Nehri üstüne kurulmuş Uzun Köprü’dür. 18 yıl süren inşası 1443 yılında tamamlanmış ve Osmanlı döneminde sıklıkla ordunun Avrupa’ya geçiş güzergâhı olarak kullanılmış.

Büyükçekmece Köprüsü, İstanbul
tarihi köprüler

Mimar Sinan, en sevdiği eserlerinden olan Büyükçekmece Köprüsü’nü bakın nasıl anlatmış: “Gece gündüz sebep oldu duaya, / Geçit oldu hep zengine fukaraya. / Şaşılası, hoş bir köprüdür, eşsizdir. /Uzun boylu, hilal kaşlı bir güzeldir.” Geçmişte Büyükçekmece ile Mimar Sinan arasında karayolu bağlantısı olan köprüyü bugün sadece yayalar kullanıyor.

Irgandi Köprüsü, Bursa
tarihi köprüler

Dünyada üstünde çarşı olan dört köprüden bir tanesi Irgandi Köprüsü… Geçmişte sıra sıra dizilmiş dükkânlarıyla kalabalıkları ağırlayan çarşı, sel, deprem, Kurtuluş Savaşı sırasında düşman kuvvetlerce dinamitlenme dâhil büyük badireler atlamış. Yapılan restorasyonlarda biraz şekil değiştirdiyse de günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

Belkıs (Taşköprü) Köprüsü, Antalya
belkıs köprüsü

Manavgat ve Serik ilçelerini birleştiren eserin tarihi 4. yüzyıla dayanıyor.  Şiddetli yağışlarla bir ayağı yıkılma tehlikesi geçiren Köprüçay üzerindeki yedi kemerli köprüde geçtiğimiz yıllarda güçlendirme çalışmaları yapıldı.

Varda Köprüsü, Adana
tarihi köprüler

Varda Köprüsü 2.Abdülhamit döneminde, Bağdat Demiryolu projesi kapsamında, Osmanlı-Alman işbirliği ile 19. yüzyıl başlarında inşa edilmiş, bu yüzden Alman Köprüsü olarak da biliniyor. Coğrafyanın zorlu koşullarına rağmen 200 metre uzunluğunda 99 metre yüksekliğinde yapılan bu devasa yapıtın uluslararası haklı bir ünü de bulunuyor.

Çobandede Köprüsü, Erzurum
tarihi köprüler

Aras Nehri üzerinde, farklı renklerde taşlarla 130 metre uzunluğunda yedi gözlü estetik harikası bir köprü… 13.yüzyılda inşa edilen eser adını yakınlarda mezarı bulunan Çoban Abdal isimli bir dervişten alıyor.

 2,081 okunma

akin aksoy