Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20566
post-template-default,single,single-post,postid-20566,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KIŞ SEBZESİ PIRASANIN EN LEZZETLİ SUNUMLARI

Kalorisi oldukça düşük ama bir o kadar da besleyici olan, içerdiği fitokimyasallar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren pırasa, soğan ve sarımsak gibi Allium cinsine ait bir bitkidir ve bu da onun çeşitli hastalıklara iyi gelen faydalı bileşenler barındırdığını göstermektedir. Pırasa hakkında daha fazla bilgi sayfanın devamında…

1#

Bir metreyi bulabilen sap ve yapraklarıyla taze soğanın irisine bazen de sarımsağa benzetilen pırasa sebzesi zambakgiller ailesindendir. Eski Mısırlılar ile Romalılar tarafından çiğ olarak fazlaca yendiği biliniyor. O dönemler özellikle uyku veren, sakinleştiren özelliğinden dolayı tüketildiği de günümüze ulaşan bilgiler arasında.

2#

Bugün ise pırasa denince hemen akıllara zeytinyağlı tarifi gelmekte. Neredeyse mutfağımızın geleneksel yemeklerinden olan zeytinyağlı pırasanın olmazsa olmaz malzemeleri arasında az miktarda havuç ve pirinç de bulunuyor. Soğuk yenen yemek tabağa alındığında, üstüne isteğe göre limon sıkılarak da tüketilebiliyor.

3#

Sıcak sıcak yudumlanacak bir pırasa çorbasını blender’dan geçirerek pürüzsüz hale getirebilir ya da taneleri ağzınızda hissedeceğiniz bir tarifi uygulayabilirsiniz. Çorbanın içine katacağınız mevsim sebzeleri ve baharatlar ile de şifa dolu bir kış çorbası elde edebilirsiniz.

4#

Çay yanında sunabileceğiniz en lezzetli ve özgün tatlardan biri pırasa böreği olabilir. İnce ince doğradığınız pırasaları rendelediğiniz havuçlarla yağda kavurup börek harcı hazırlayabilir, bu harçla ister yufkaların kat kat döşendiği bir börek isterseniz yufkaların sarılıp tepside dolandığı bir kol böreği yapabilirsiniz.

5#

Pırasanın içerdiği vitaminlerden daha fazla faydalanmak için çiğ tüketmenin tarifleri de bulunuyor. Turpla birlikte yer vereceğiniz bol limonlu bir salata da yapılabilir, ince doğranmış pırasaları sarımsaklı yoğurtla harmanlayarak harika bir meze de…

6#

Sayfanın başında görüntü olarak taze soğan veya sarımsağa benzetiliyor dediğimize bakmayın, pırasa aslında tatlı bir tada sahip. Bu özelliği nedeniyle de tart hamurlarının en uyumlu malzemelerinden biridir. Pırasalı tart çay yanında atıştırmalık olarak da ana öğünlerde de tüketilebilir.

 642 okunma

akin aksoy