Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18987
post-template-default,single,single-post,postid-18987,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
karavan nasıl yapılır

KARAVANDA YAŞAMAYI HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Karavanlı yaşamın güzel taraflarından biri de izole olarak seyahat etmek ve tatil yapmak istediğinizde size tüm imkânları sunuyor olmasıdır. Karavanınız sayesinde yolculuk için ihtiyacınız olan araç da dinlenmek için ihtiyacınız olan ev de hep elinizin altındadır. Verdiği özgürlük duygusu da cabası. Karavan yaşamını merak edenler, “Acaba yapabilir miyim?” diyenler için artı ve eksilerine kısaca değinelim…

1#
karavan

İki tür karavan olduğunu söyleyerek başlayalım listemize. İlki çekme karavan, yani var olan aracınızın arkasına takarak, gittiğiniz yere götürebileceğiniz karavan tipi. Çekme karavanın maliyeti birazdan söz edeceğimiz alternatifine göre daha ekonomik. Buna karşılık engebeli yollarda, iri cüssesi ve manevra sıkıntısı nedeniyle zaman zaman karavanınızı park ederek devam etmeniz gerekebilir.

2#
karavan

Çekme karavanın alternatifi ise motokaravandır, yani hem araç olarak kullanılan hem de konaklamaya uygun şekilde tasarlanan arabalar… Daha fazla konfor içerdiğinden uzun yolculuklar için genellikle bu tipler tavsiye edilir. Ama hangisini tercih ederseniz edin, arkasına bisikletinizi, üstüne şişme botunuzu yerleştirip karavanlı yaşamınızın arasına farklı yolculuk türleri bile sıkıştırabilirsiniz.

3#
karavan

Karavanınız, minimalist bir yaşam tarzını tercih ediyorsanız temel ihtiyaçlarınızın yer aldığı sadelikte de eğer konfordan yanaysanız taleplerinizin çoğunun karşılandığı bir düzen içinde de olabilir. Özellikle motokaravanlarda ergonomik dolaplardan ışıklandırma sistemine, mutfak tezgâhından banyo tasarımına neredeyse lüks bir daire izlenimini veren detaylar bulunabiliyor.

4#
karavan

Gerek en başında aracı seçerken gerekse yolculuk sırasında dikkat ettiğinizde seyahatinizi kolaylaştıracak birçok püf noktası bulunuyor. Örneğin satın alır veya kiralarken mutfak tezgâhı gibi blok yerlerin sivri köşeli değil kavisli olması herhangi bir sarsıntı anında zarar görmenizi engeller. Ya da seyahatiniz sırasında kettle, fön gibi aletleri gerekmedikçe çalıştırmamak aküyü çabuk bitirmemek açısından önemlidir gibi…

5#
karavan

Elbette karavanlı yaşamın da zorlukları var…  Belki de bunların başında su sıkıntısı çekmemek adına duş alırken, çamaşır ya da bulaşık yıkarken iki kere düşünmek geliyor. Veya yağmurlu havalarda karavanın içinde mahsur kalmak pek de evinizin camından izlediğinizde olduğu gibi romantik gelmeyebilir. Dar bir alan olduğu için temizlik konusu da hassas olunması gereken önemli bir başlık.

6#
karavan

Karavanda konaklarken dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntı güvenlik meselesi. Geceyi geçireceğiniz yere karar verirken ne kadar tekin olduğuna da dikkat etmelisiniz. Bu detayı da aştıktan sonra ister kimselerin olmadığı yerlerde ister birçok karavanın bir arada bulunduğu karavan kamplarında rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Karavan kamplarının, aynı hayat tarzını benimsemiş insanların deneyimlerini paylaşabildiği sosyal ortamlar olduğunu da ekleyelim.

7#
karavan

Bu detaylara karşılık karavan hayatını kimi insanlar için vazgeçilmez kılan ise doğaya daha yakın hale gelebilmeleridir. Bir gün göl kenarında, bir gün ormanın içinde, bir gün dağ eteklerinde her sabah farklı bir manzaraya uyanmanın yerini çok az şey tutabilir. Karavan yaşamında bilirsiniz ki bütün manzaralar sizindir. Ve evinizin penceresinden istediğiniz manzarayı görebilmek için o yöne direksiyon kırmanız yeterlidir.

 1,566 okunma

akin aksoy