Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15533
post-template-default,single,single-post,postid-15533,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Karadeniz’in Başkenti

“Karadeniz’in Başkenti” hatta “Atatürk’ün Şehri” olarak nitelendirilen; bölgenin orta yerinde konumlanmış; Ordu, Tokat, Amasya, Çorum ve Sinop ile komşu; kalabalık bir nüfusa ve birbirinden güzel özelliklere sahip şehrimiz Samsun bu sayfada!

1#
onur anıtı

Bildiğiniz gibi Samsun Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 tarihinde şehre gelmesiyle Milli Mücadele’ye ve sonrasında Kurtuluş Savaşı’na giden sürecin başlangıç noktası oldu. Bu tarihi özellik şehrin her yanında gururla yaşatılıyor; kâh Bandırma Vapuru Müzesi ve Gazi Müzesi’nde, kâh Onur Anıtı ve İlkadım Anıtı’nda…

2#

Başta Yeşilırmak ve Kızılırmak olmak üzere çayların, derelerin suladığı Samsun’da tarihi Çarşamba Köprüsü Türkiye’nin en uzun köprüsü olarak öne çıkıyor. Yeşilırmak üstünde kurulu olduğu için bu isimle de anılan köprünün tarihi milattan önceki yıllara dayanıyor.

3#

Sosyal aktivitelerin yoğun olduğu plajlardan en sakinine, ince kumlusundan çakıl taşlısına, Çatalçam, İncesu, Dereköy, Taflan, Erenköy, Engiz plajlarından Atakum Halk Plajı’na… 17 ilçesinden 10 tanesi denizle sınır bir şehir olarak bu sahiller Samsun’un alametifarikaları arasında.

4#

Samsun’unda çok eski çağlara kadar uzanan yaşam izlerini hem antik kentlerde hem de müzelerde görmek mümkün. O dönemlerdeki adı Amisos olan şehirde bugün Amisos Antik Kenti, tümülüslerin bulunduğu Amisos Tepesi ve ele geçen kalıntıların sergilendiği Arkeoloji ve Etnografya Müzesi mutlaka ziyaret edilmeli.

5#

50 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Amazon Adası ve burada kurulmuş Amazon Köyü Samsun’da görebileceğiniz en ilginç yerlerden biri. Günümüzde Terme olarak bildiğimiz Temiskira’da yaşadığı düşünülen Amazonlardan adını alan bölge, bu efsanevi savaşçı kadınların günlük yaşamlarına ait detaylar ve heykelleriyle oluşturulmuş turistik bir alan.

6#

Denizin hemen kıyısında Karadeniz’in göbeğindeki konumuyla doğal güzelliklerin egemen olduğu bir şehir burası. 19 Mayıs ilçesindeki Kızılırmak Deltası’nda Galeriç Longozu; Kızılırmak üzerindeki en uzun ve en dar geçit olan Şahinkaya Kanyonu; trekking, dağcılık gibi aktiviteler için alabildiğine uygun Kabaceviz Şelalesi bir çırpıda sayabileceklerimiz.

7#
samsun

Karadeniz şehrinden söz edip de mutfağından söz etmemek olmaz. Elbette sabah kahvaltısında bile yemek isteyeceğiniz kadar lezzetli balıkların memleketi Samsun’da günün her öğünü yiyebileceğiniz seçenekler arasında pide çeşitleri de büyük rağbet görüyor.

 205 okunma

akin aksoy