Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17742
post-template-default,single,single-post,postid-17742,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Her Kıtadan Her İklimden Sıcacık Çorbalar

Hem akşam hem öğlen yemeklerinin hatta bazıları için kahvaltının bile en sevilen yiyeceği çorbalar… Bizim mutfağımızda tarhanadan düğün çorbasına, mercimekten domatese tadı da yeri de ayrı birçok lezzetli tarif var ama başka mutfaklarda da durum farklı değil. Dünyanın dört bir yanından rengârenk ve sıcacık çorba çeşitleri listemizde…

İtalya’nın Renkleriyle Minestrone
dünya mutfağı

Minestrone birçok ülkenin mutfağında bulunan ve evdeki sebzeleri değerlendirme fırsatı sunan çorba çeşitlerinden biri. İtalyan kültürünün alametifarikalarından makarna ise bu çorbayı başka ülkelerdeki bol sebzeli tariflerden ayırt ediyor. Bir minestrone çorbasında karşılaşma ihtimalinizin en yüksek olduğu malzemeler ise fasulye, soğan, kereviz, havuç ve domates.

Japonya’nın Doyurucu Çorbası Miso Ramen
dünya mutfağı

Çin mutfağının meşhur eriştesi “noodle” ile soyadan elde edilen Japon baharatı “miso”nun bir kâsede birleştiği miso ramen tek başına öğün yerine geçebilen çorbalardan… Balık ya da tavuk suyu, miso, kurutulmuş yosunlar, mısır taneleri, ince doğranmış yeşil soğan ve yumurtaya bazen de ince et dilimlerinin eşlik ettiği miso ramen en tanınmış Japon yemeklerinden biri.

Bu Çorbanın Sırrı Bamya
dünya mutfağı

Amerika Birleşik Devletleri’ne özellikle de Louisiana eyaletine ait bir tarif olan gumbo da protein ve sebzelerin bir araya geldiği çorbalara bir örnek. Malzemeleri ise koyu bir et suyu, bölgenin favori sebze üçlüsü olan yeşilbiber-kereviz-soğan, midye ya da karides gibi deniz ürünleri ve çorbanın yıldızı olan bamya.

Patatesin de Çorbası Olur
dünya mutfağı

Ana malzemesi patates olan bu kremamsı çorbaya da mevsimine göre dilediğiniz sebzeyi eklemeniz mümkün ama en çok tercih edilenleri kereviz, havuç ve soğan. Et suyu ile pişen sebzeler genellikle blenderdan geçiriliyor ve Alman-Avusturya mutfağının başrol oyuncularından sosis çeşitleri ilave ediliyor.

Süper Besleyici Ezogelin Çorbası
türk mutfağı

Efsanevi bir karakter olan Ezo Gelin’in ismini taşıyan bu geleneksel çorba Güneydoğu Anadolu’ya ait. Kırmızı mercimek, bulgur, pirinç gibi oldukça doyurucu malzemeler içeren ezogelin çorbasının karakteristik tadı ise salça ve baharatlardan kaynaklanıyor, üzerine bir de limon sıkılınca kışa da hastalığa da deva oluyor.

Çavdar ve Etin Birlikteliği
dünya mutfağı

Tüm Slav ülkelerinde ana besinlerden biri olan çavdar unu geleneksel çorbalar halinde de karşımıza çıkıyor. Polonya’nın zurek örneğinde, et suyu ve çavdar ununa et parçaları ve ülkenin hangi bölgesinde olduğunuza göre değişen haşlanmış patates ya da yumurta eşlik ediyor.

Vietnam’ın Sokak Yemeği Pho
dünya mutfağı

Vietnam’ın en popüler sokak yemeklerinden birinin bir çorba olduğunu biliyor muydunuz? Et suyu, köfte ya da et parçacıkları ve pirinç eriştesinin bir araya geldiği pho, et yerine tavukla da hazırlanabiliyor. Yeşil soğan, fesleğen, kişniş gibi yeşillerle süslenen pho, limon sıkılarak içiliyor.

Soğanın En Gösterişli Hali
dünya mutfağı

Soğan gibi oldukça temel bir ana malzemeye sahip olan Fransız soğan çorbası, lezzeti ve görüntüsüyle şaşırtabilecek bir tarif, üstelik bu tarifin kökleri Roma zamanına dek uzanıyor. Tereyağında uzun süre karamelize edilen soğanların tadını çorbanın üzerine eklenen kızarmış baget ekmeği ve erimiş gravyer peyniri tamamlıyor.

Pancarlı Doğu Avrupa Lezzeti
dünya mutfağı

Başta Ukrayna olmak üzere Kuzey Asya ve Doğu Avrupa’nın birçok bölgesinde sık tüketilen bir çorba borscht… Çok geniş bir bölgede yapıldığı için birçok versiyonu bulunuyor ama en meşhuru pancarlı kırmızı borscht çorbası. Fermente pancar suyu, başta pancar olmak üzere sote edilmiş sebzeler, et parçacıkları ve et suyundan meydana geliyor.

 1,284 okunma

akin aksoy