Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7913
post-template-default,single,single-post,postid-7913,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Güzellik Ve Şifayı Birleştiren 9 Yarı Değerli Taş

Doğanın bize sunduğu güzelliklerden biri de değerli ve yarı değerli taşlardır. Bu güzel objeler, eski çağlardan beri, hastalıklardan, kötülüklerden korunmak ve süs amacıyla kullanılmışlardır. İşte karşınızda birbirinden güzel yarı değerli taşlar ve işlevleri…

Ametist

Kuvarsın bir türü olan ametist taşının morun farklı tonlarında birçok çeşidi vardır. Mücevher yapımında sıklıkla kullanılan ametistin kötü enerjileri engellediği yönünde bir inanış bulunur. Hatta Leonardo Da Vinci’nin ametist taşının zekâyı arttırdığını söylediği de rivayet edilmiştir.

Kehribar

Gösterişli takılarda karşımıza çıkan kehribar, aslında çam ağacının fosilleşmiş reçinesidir hatta bazen kehribar taşının içinde sinek ve böcek fosilleri de bulunur. Kehribarın şifalı bir taş olduğu düşünüldüğü için eski çağlarda tıp alanında yoğun olarak kullanılmıştır.

Kaplan Gözü

Bir kuvars çeşidi olan Kaplan Gözü sarı renklidir ve üzerinde kahverengi hareler bulunur, görünüşü kaplan gözünü andırır. Bağımsızlık sembolü olduğu ve astım hastalığına iyi geldiği düşünülür. Tespih yapımında yaygın olarak kullanılır.

Azurit

Mavi tonlarında bir taş olan azurit genelde bakır ile çıkarılır ve bakır ile beraber kullanılır. Azurit, psişik gelişimi sembolize eden bir taştır ve ruhu aydınlanmaya götürdüğüne inanılır. Yüzük, kolye, küpe gibi birçok takıda kullanılır.

Akik

Akik bir kuvars çeşidinin yarı saydam halidir. Akik taşının, siyah, beyaz, mavi, yeşil gibi birçok farklı rengi bulunsa da en çok rastlanan çeşidi ateş kırmızısıdır. Akik çok eski çağlardan beri takılarda kullanılır, akik düğmeler de sıklıkla tercih edilen süs eşyaları arasındadır.

Aventurin

Mavi, turuncu ve yeşil renkleri bulunan bir kuvars taşı çeşidi olan aventurinin en çok görülen çeşidi yeşil aventurindir. Yıldız Taş olarak da bilinen aventurinin kalbe yakın taşındığında kişiyi negatif enerjiden koruduğu rivayet edilir.

Ay Taşı

Ay taşının Romalılar zamanından beri takı eşyası yapımında kullanıldığına dair bilgiler vardır. Kişinin duygusal dengesini sağlamasına ve gerilimlerden kurtulmasına yardımcı olduğuna inanılır. Beyaza yakın görüntüsünün içinde mavi ve turuncu yansımalar göze çarpar.

Mercan

Mercan taşı, aslında organik deniz canlılarının iskeletidir ve bu yüzden kalsiyumdan oluşur, kırmızı rengiyle özellikle kolye ve bileziklerde tercih edilen bir taş olmuştur. Eski çağlarda birçok şifasının bulunduğuna, özellikle kan hastalıklarına karşı koruyucu olduğuna inanılmıştır.

Turkuaz

Firuze adıyla da bilinen turkuaz taşı takılarda en sık kullanılan yarı değerli taşlardan biridir. Antik Mısır çağından beri takılarda kullanılan turkuaz mavi – yeşil renklerindedir ve opak bir yapısı vardır. Turkuazın nazardan koruyucu özelliği olduğuna inanılır.

 9,235 okunma

akin aksoy