Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
26702
post-template-default,single,single-post,postid-26702,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

GÜZELLİK KALIPLARINI DEĞİŞTİREN MODEL

Bir döneme damga vuran süper model Twiggy, alışageldiğimiz model ve kadın imajını kökten değiştirmeyi başarmış bir isim. 1966’da adım attığı moda sektöründe büyük ve etkileyici bakışları, kısacık saçları ve masum yüzü ile tüm dünyada şöhreti yakalayan, Japonya’dan ülkemize birçok kadının benzemek için çabaladığı İngiliz modelin hayat hikâyesini yazımızda okuyabilirsiniz.

1#

Dünyanın ilk süper modellerinden olan Twiggy, Eylül 1949’da Londra’da doğar. Asıl adı Dame Lesley Lawson olan top modelin babası marangoz, annesi ise fabrika işçisidir. Kız lisesinde eğitimine devam ederken 15 yaşındayken gittiği kuaför salonunda işe başlayan Lesley, çok zayıf olmasından dolayı “Twigs” lakabıyla anılmaya başlar. Daha o yaşlarda model olmayı kafasına koyan Lesley, birkaç ajans ile görüşse de çok zayıf ve kısa olduğu için modelliğe uygun bulunmaz. Bu ret cevabı genç Lesley’in radikal bir karar almasına sebep olur ve saçlarını kısacık kestirir, oldukça uzun takma kirpikler kullanmaya başlar.

2#

1966’da kuaförde tesadüfen tanıştığı Daily Express’te çalışan gazetecinin dikkatini çeken Lesley, Daily Express’te fotoğraflarının yayımlanmasından sonra Yeşilçam sinemasından aşina olduğumuz gerçeküstü bir şans ve hız ile şöhret basamaklarını tırmanmaya başlar. Aynı sene yılın İngiliz kadını seçilen Lesley, moda dünyasında beden kalıplarının ve estetik anlayışının keskin bir şekilde değişmesine neden olur.

3#

Tüm zamanların efsanevi moda dergisi Vogue ile çalışmaya başladıktan sonra popülaritesi hızla artan Lesley, Andy Warhol’un dikkatinden de kaçmaz. Dönemin marjinal oyuncu ve modellerini etrafına toplamakta oldukça başarılı olan Warhol, Lesley’nin sıra dışı tarzından ve sınırları zorlayan güzelliğinden oldukça etkilenir. 1970’lerde bağımsız filmler ve çeşitli video projelerinde birlikte çalışırlar.

4#

Daha genç bir kızken tüm kuralları yıkıp moda dünyasını alt üst edeceğinden muhtemelen habersiz olan Lesley artık Twiggy olarak anılır. 70’lerde sinema, tiyatro ve televizyon oyuncusu olarak başarılı bir kariyerin sahibi olur. 1971’de rol aldığı “Erkek Arkadaş” filmi ile iki Altın Küre ödülü kazanır.

5#

Moda ve sanat dünyasının aranan yüzü Twiggy artık tüm dünyanın tanıdığı bir isimdir ve 60’larda başlayan ve tüm Avrupa’yı saran gençlik hareketinin moda ikonu olur. Artık sokaklarda tıpkı Twiggy gibi giyinen, kısa saçlı ve mini etekli kadınlar görmek sıradan bir hâl almıştır; zayıflığı da maalesef ki güzelliği kadar övünülecek hâle gelmiştir. Uzun yıllar moda dünyasını etkisi altına alan zayıf model modası Twiggy’nin estirdiği rüzgârın bir sonucudur. Neyse ki artık bu güzellik kalıplarının çok ötesine geçilmiş durumda…

6#

Oyunculuk ve modellik ile geçen kariyerine iki evlilik sığdıran Twiggy, 1998’de biyografisini kaleme alır ve kitabı en çok satanlar listesine girer. Günümüzde ilerleyen yaşına rağmen sevdiği ve desteklediği markalar ile çalışmaya devam eden Twiggy, Birleşik Krallık’ta kültür, sanat, siyaset, edebiyat gibi alanlarda önemli başarılara imza atan kişilere verilen Britanya İmparatorluğu Nişanı’na layık görülür. Twiggy halen hayatta ailesi ile beraber sakin bir hayat yaşamaktadır.

 1,466 okunma

Derya Ülkar