Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19133
post-template-default,single,single-post,postid-19133,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

GELDİĞİNİZ GİBİ DÖNEMEYECEĞİNİZ BİR ŞEHİR: MUĞLA

Halikarnas Balıkçısı, “Sanma ki sen / Geldiğin gibi gideceksin” dizelerini Bodrum için yazmış ama bu iddianın Muğla’nın geneli için geçerli olduğunu düşünüyoruz. İster Marmaris, Köyceğiz, Milas deyin, ister Ula, Dalaman ya da Ortaca… Bir yanı Ege’de bir yanı Akdeniz’de. Ne yöne dönseniz doğayla kucaklayan bu şehre gelip de aklınız kalmadan dönmek sizce mümkün olabilir mi?

1#

Yapımına Osmanlılardan korunmak için St. Jean Şövalyeleri tarafından 1402 yılında başlanan, farklı milletlerin dokunuşuyla tamamlanması 1523 yılına kadar süren Bodrum Kalesi, Muğla’nın en özel tarihi yapılarından biridir. Günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak ziyarete açık olan kalenin detaylarından, yapıldığı dönemlere ve toplumlara ait bilgileri okumak da mümkün.

2#

Muğla’nın en güneydeki ilçesi Fethiye baştan aşağı turizm cennetidir. Geldiğiniz vakit istediğiniz tüm su sporlarını yapabilir, at ya da motorlu araçlarla gezintiye çıkabilir ve zihinlerinizden silinmeyecek manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Eğer adrenalin seven biriyseniz Babadağ’dan yamaç paraşütü yapmayı da kesinlikle düşünmelisiniz.

3#

555 kilometre ile Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu’nda yürümek için de önce Muğla’ya gitmeniz gerekir. Çünkü dünyanın en iyi yürüyüş rotalarından olan Likya Yolu da Muğla’nın Fethiye ilçesi Hisarönü mevkiinden başlıyor. Tabii bu tarihi güzergâhı tersten takip ederek Antalya’dan Muğla’ya da ulaşabilirsiniz.

4#

Ve işte Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan beldesindeki en ünlü ve en doğal Akdeniz plajı, İztuzu. 4,5 kilometre boyunca Akdeniz’e paralel uzanan ve Avrupa’nın en iyi plajları arasında gösterilen İztuzu, incecik kumunda caretta caretta’lar ile yumurtalarına da alan açmış. Kaplumbağa Plajı olarak da bilinen bölge minik sakinleri ağırladığı için akşam 8 ile sabah 8 saatleri arasında kapalı.

5#

Bu kadar renkli, böylesine kalabalık bir ilde “hayalet şehir” ismiyle anılan terkedilmiş eski bir yerleşim de var. Burası Kayaköy… Fethiye ilçesine bağlı köy günümüzde öyle büyük ilgi görüyor ki hayalet şehir tanımı neredeyse anlamını yitiriyor. Kaya üstüne yapılmış yüzlerce evin sessizliğe bürünmüş halini görmek büyülü bir deneyim yaşamak isteyenlerin tercihi oluyor.

6#

Muhteşem denizi ve doğası ile insanları kendine âşık eden Muğla’nın ilçelerinden birçok ünlü isim de gelip geçmiş. Örneğin roman ve hikâye yazarı Cevat Şakir Kabaağaçlı, namıdiğer Halikarnas Balıkçısı onlardan biriydi. Yine Türk Sanat Müziği’nin efsane ismi Zeki Müren de özellikle Bodrum aşkıyla bilinirdi. Sanatçının Bodrum’da yaşadığı ev günümüzde müze olarak hizmet veriyor ve ziyarete açık.

7#

Muğla, mutfağında Ege, Akdeniz ve genel olarak Anadolu izlerini taşıyan zengin bir kültüre sahip. Deniz ürünleri de kebap çeşitleri de sebze yemekleri ve tahıl ürünleri de bol bir memleket. En ünlü yemeği ise bilhassa Bodrum’la özdeşleşen çökertme kebabı. İncecik patates dilimleri üzerine yerleştirilen dana eti, sarımsaklı süzme yoğurt, domates sosu ve baharatlar eşliğinde servis edilen nefis bir lezzet.

 974 okunma

akin aksoy