Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18843
post-template-default,single,single-post,postid-18843,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

EN SERTİNDEN ROMANTİĞİNE SİNEMADA CÜNEYT ARKIN

“Yarın sabah güneş doğana kadar şu kollarımın ucuna iki tane aslan pençesi takacaksın!” Bu replik Türk Sineması’ndaki hangi oyuncuya aittir diye sorsak hepiniz 4 oku tek yay çekişiyle farklı yerlere atabilen Cüneyt Arkın’a ait olduğunu söylerdiniz değil mi? Sinemamızın duayen aktörü 1963 yılında girdiği sektörde onlarca filmde farklı karakterler canlandırdı ama seyirci onu en çok da vurdulu kırdılı diye tabir ettiğimiz filmlerle bağrına bastı. Tabii mavi bakışları ve karizmatik tavırlarıyla romantik filmlerin aranan, beklenen yüzlerinden biri de hep o oldu.

Battalgazi

“Hoşçakal düşman beldenin yaman güzeli…” Tahmin ettiğiniz gibi bu replik de Bizans beylerinin korkulu rüyası olan Türk beyi Battalgazi’ye aitti. Dört filmden oluşan Battalgazi serisiyle Cüneyt Arkın, büründüğü kahraman rolünde fırtına gibi esmişti.

Malkoçoğlu

Aslında kahramanlık rolleri sanatçı için Malkoçoğlu ile başlamıştı. Osmanlı akıncısı Malkoçoğlu’nun destan yazdığı hikâyelerini spagetti western havasındaki altı ayrı filmde izlemiş, ekran karşısında kendimizi hep zafer dolu sonların kollarına teslim etmiştik.

Kara Murat

1966 yılından itibaren 12 yıllık süreçte kahraman fedai rolleri üst üste gelmişti ve işte yedi bölümlük Kara Murat serisi de onlardan biriydi. Çizgi roman karakteri olan Kara Murat’ın sinema perdesinde Cüneyt Arkın fiziğiyle canlandırılması seyirciyi oldukça memnun etmişti.

Ömer

Cüneyt Arkın’ı sinemada tek değil birkaç tür temsil eder. Epik senaryoların haşmetli kahramanı zaman zaman da romantik yapımların yakışıklı jönü olarak çıkar karşımıza. 1971 yapımlı Severek Ayrılalım’da hayat verdiği Ömer rolü de böyledir. Sanatçı, filmdeki başrolü Hülya Koçyiğit’le paylaşmıştır.

Kazanova Mehmet

Vurgun filminde, yakışıklılığını kullanarak gönlünü kazanmaya ve böylece parasını almaya çalıştığı Gönül’e (Gönül Yazar) sonunda gerçekten âşık olan Kazanova Mehmet rolündedir. Havalı saçları ve kıyafetleriyle boy gösterdiği film, sanatçının en eğlenceli ve romantik yapımlarından biridir.

Kerem

Kerem (Cüneyt Arkın) ve Ebru’nun (Filiz Akın) aşk hikâyesinin adı Acı Hayat’tır, çünkü iki genç aşığın arasına yüzyıldır süren bir kan davası girmiştir. Evlenmelerine engel olmak isteyen insanlar ve olaylar film boyunca çiftimizin peşini bırakmaz ve ne yazık ki bu film mutlu sonla bitenlerden olmaz.

Harun

Başrollerinde Audrey Hepburn ile Gary Cooper’ın oynadığı Love in the Afternoon filminden sinemamıza uyarlandığı bilinen Arım Balım Peteğim, sanatçımızın başrolü Türkan Şoray’la paylaştığı melodram türünde bir filmdir. Cüneyt Arkın, şarkısıyla da popüler olan bu yapımda Harun rolündedir.

akin aksoy