Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14188
post-template-default,single,single-post,postid-14188,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünyanın En Tatlı Turuncusu

Her yıl ekim ayında görmeye başladığımız ve bahar başlangıcına kadar tezgâhlarda arzı endam eden balkabağından söz ediyoruz. Kabakgiller ailesinin bu en gösterişli üyesinin sağlığa yararları saymakla bitmiyor. Damaklarda bıraktığı tatsa başlı başına bir konu…

Türk mutfağında balkabağı resmigeçidi…

Dünyada Orta Amerika’dan sonra en çok Çin, Hindistan ve Mısır’da görebileceğiniz bir sebze balkabağı… Ama en çok da Türk mutfağında potansiyelini açığa çıkarabilmiş bir sebze… Rize’de kabak sütlaç, Isparta’da çekme balkabaklı tatlı, Hatay’da kabak borani, Bolu’da kabak gözlemesi, Trakya’da balkabağı böreği, farklı yörelerde yapılan balkabağı çorbası ve daha nicesi…

Balkabağı nasıl seçilir?

Dünyada ağırlığı 1 tona, boyu 4 metreye ulaşan balkabakları yetişebiliyor ve hayret uyandıran bu halleriyle zaman zaman da sergileniyorlar. Fakat siz yemek üzere alacağınız kabağın mümkünse elinizle tartabileceğiniz orta büyüklükte olmasına, parlak değil mat yüzeyli görünmesine, sert ve gergin kabuklu oluşuna özen gösterin.

Cüssesi gözünüzü korkutmasın!

Balkabağını soymak ve dilimlemek düşündüğünüzden çok daha kolay bir iş! Önce karpuz keser gibi sapını küçük bir daire şeklinde kesin sonra ortadan ikiye ayırarak iyice temizleyin. Dilimleyeceğiniz yerler konusunda sebze zaten üzerindeki şeritlerle sizi yönlendirecek. İhtiyacınız olan tek araç, keskin ve kabağın boyutuna uygun bir bıçak.

Balkabağı ile yapamayacağınız tatlı hangisi?

Neredeyse yok! Tart, kek, muffin, pancake, cupcake, cheesecake, hatta muhallebi… Dünyanın en işlevli sebzelerinden olan balkabağı ile her ne yaparsanız yapın şunu unutmayın: Balkabağının en lezzetlisi en turuncusundan çıkar! Ne kadar turuncu, o kadar olgun!

Mükemmel bir kabak tatlısının püf noktası!

Balkabağının herkes tarafından ilgi gören yegâne tarifi şeker ilave edilerek kendi suyunda pişirilen tatlısıdır. Anne ilgisini hatırlatan bu tatlının anne eli değmiş hissi vermesi, yani karamelize olması için, piştikten ve biraz soğuduktan sonra üzerine az miktarda şeker ilave ederek fırında 10-15 dakika daha pişirmeniz yeterlidir.

Çekirdeklerini yabana atmayın…

Siz siz olun balkabağının çekirdeklerini ne yabana ne çöpe atmayın. E vitamini, potasyum, magnezyum, demir ve çinko açısından zengin bu çekirdeklerin çoklu doymamış yağ asitleri içerdiği, sıkça tüketmenin uyku problemine iyi geldiği, mutluluk hormonunun salgılanmasını olumlu etkilediği uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Yapmanız gereken tek şey kabaktan ayırdığınız çekirdekleri bir süre kurumaya bırakmak.

Balkabağına dönüşmek!

Külkedisi Pamuk Prenses’e dönüştüğünde onu baloya taşıyan araba hepinizin bildiği gibi aslında balkabağıdır. Her ne kadar masallara yaraşır bir at arabasıyken saat gece yarısını gösterdiğinde tekrar balkabağına dönüşmesi hiç hoşumuza gitmediyse de bir masal sebzesi olarak hikâyenin içinde büyük bir görev ifa etmiştir.

En tatlı cadı…

Avrupalılar Amerika’ya göç etmeden önce kışın başlangıcını kutladıkları festivallerde turp, şalgam kökü gibi sebzeleri oyup içine mum yerleştirerek fener haline getirirlermiş. Yeni kıtaya göç eden Avrupalılar, yerliler sayesinde balkabağı ile tanışmış ve çok daha kolay oydukları bu sebzeyi özellikle Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmezi haline getirmişlerdir.

akin aksoy