Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24649
post-template-default,single,single-post,postid-24649,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYANIN EN İLGİNÇ 6 SPORU

Spor evrenseldir ve dünyanın farklı yerlerine özgü çeşitli sporlar vardır; bunların bazılarına aşina olduğumuz gibi bazılarıyla hiç tanışmıyoruz. Hâlbuki dışarıdan bakıldığında ilginç duran ancak bazı ülkelerde varlığını sürdürdüğü yetmezmiş gibi adına yarışmalar düzenlenen ilginç spor türleri de var. Kendi kültürümüzden bir örnek verecek olursak yağlı güreş. Yabancı biri dışarıdan baktığında oldukça ilginç gelir ancak kültürümüzün en önemli ata sporlarından biridir. İşte bu ve benzeri örnekler dünyanın pek çok yerinde mevcut. Bu farklılıklardan hareketle voleybol, basketbol, tenis ve benzeri sporların “sıradan” kaldığı, dünyanın en ilginç sporlarını sizin için listeledik.

1#

Yeni Zelanda’da 2000’li yılların başında ortaya çıkan zorbing sporunda amaç dev bir plastik topun içine girerek yamaçta yuvarlanmaktır. Baş döndürücü ve biraz da mide bulandırıcı sporlardan biri olan zorbing, her ne kadar tehlikeli gibi dursa da aslında risk neredeyse sıfırdır. Kişi, özel olarak tasarlanan şeffaf bir topun içine girer ve elleriyle topu hareket ettirerek eğimli araziden aşağı doğru yuvarlanır. Topun içi darbelere karşı dayanıklıdır ve hava ile dolu olduğu için rahat bir spor deneyimi sunar.

2#

Bilek gücüyle başlayan ve beyin gücüyle finale giden dünyanın en ilginç sporlarından biri satranç boksudur. Satranç boksunda yalnızca fiziksel olarak daha güçlü olan kazanmıyor; aynı zamanda zekâ bakımından da daha güçlü olan kazanıyor. 5 raunt boks ve 6 raunt satranç olmak üzere toplam 11 raunttan oluşan maçlar, satrançla başlayıp boksla devam eder. Satranç rauntları 4 dakika, boks rauntları ise 3 dakika oynanan maçın amacı rakibi şah mat veya nakavt ederek oyunu bitirmektir. Hızın, zekânın ve gücün yarıştığı satranç boksu her ne kadar kulağa ilginç geliyor olsa da dünyada oldukça ünlü bir spor.

3#

Türkçe’ye bacak tekmesi ya da bacağa tekme atmak olarak çevrilebilen bu sporun Finlandiya’da bir “şaka” olarak doğduğu ancak sonradan bir spor dalına dönüştüğü söylenir. Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler olan bu spor dalı, sporcuların birbirine tekme atmasıyla yapılır. İncik kemiklerine yerleştirilen yastıklar talaş ve samanla doldurulur ve sonra sporcular bu bölgeye tekme atmaya başlar. Amacın birbirini düşürmek olduğu oyunda pes eden mağlup sayılır.

4#

Dünyada yapılan en ilginç spor türlerinden biri olan peynir yuvarlama her yıl İngiltere’nin Gloucester kentinde düzenlenir. Bu spor, adından da anlaşılacağı üzere 10 kiloya yakın yuvarlak bir peynir kalıbının dik bir yokuştan yuvarlanmasıyla başlar. Yuvarlanan peynirin ardından kendini yamaçtan en hızlı şekilde aşağıdaki bitiş çizgisine ulaştıran kişi hem o senenin şampiyonu hem de peynir kalıbının sahibi olur.

5#

Yüzme havuzunda oynanan bir Amerikan futbolu olan su altı futbolu, dünyanın en ilginç sporlarından biridir. Normal futboldan farklı olarak suyun altında oynanması ve sporcuların yüzme ekipmanı takma zorunluluğu vardır. Sporcular, kum dolu topu rakip takımın kalesine atmaya çalışır. Oyun 10’ar dakikalık iki evreden oluşur ve izlerken bile nefessiz bırakan bu adrenalin yüklü spor, sıra dışı oyunlar arasında yerini alır.

6#

Adından da anlaşılacağı üzere elle değil ayak parmaklarıyla oynanan bir spor türüdür. İlk kez İngilizler tarafından 1976 yılında ortaya çıktığı bilinir. Ayak başparmakları birbirine kitlenir ve rakibin parmağını aşağı indirmek amaçlanır. İzlemesi de oynaması da pek göz zevkine hitap etmiyor gibi dursa da bu bir spor ve bunu yapan sporcuların sayısı hatırı sayılır derecede.

 3,707 okunma

Derya Ülkar