Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23901
post-template-default,single,single-post,postid-23901,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BULAŞIK VE ÇAMAŞIR MAKİNESİ TEMİZLİĞİ İÇİN ÖNERİLER

Sürekli olarak su ve deterjanla muhatap olan bulaşık ve çamaşır makinelerinin neden temizlenmeye ihtiyaç duyduğunu düşünüyor olabilirsiniz. İyice arındırılmamış tabak ve tencerelerde kalan yemek, yağ kalıntıları, kısa programlarda kazana tutunan toz, yün kalıntıları ve hatta suyun kendisi uzun vadede tıkanmaya veya kireçlenmeye neden olabilir ve tüm bunlar makinelerin kullanım ömrünü kısaltabilir. Beyaz eşyaların uzun ömürlü kullanılabilmesi için belirli aralıklarla temizlenmesi önemli. Siz de aşağıdaki önerilerimizi inceleyerek makinelerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Bulaşık makinesinde sirke ve karbonat mucizesi

Temizlik ve hijyen konusunda sirke ve karbonat ikilisi ayrı ayrı efsaneleşmiş durumda ama bu efsane söylentilere değil gerçeklere dayanıyor. Bulaşık makinesi temizliğinde de rahatlıkla tercih edebileceğiniz sirke ve karbonatı, karıştırarak veya ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Bir miktar suda beyaz sirke ve karbonat karıştırıp bez yardımıyla makinenizin iç kısımlarını ve raflarını silebilir veya sadece karbonatlı suyla silerek, tüm makineyi temizledikten sonra beyaz sirke koyduğunuz bir kâseyi makinenin alt rafına yerleştirerek boş şekilde ve orta ısıda çalıştırarak temizleyebilirsiniz.

Geleneksel yöntemler; Arap sabunu ve limon tuzu

Evin her köşesinde kullanımı alışagelmiş Arap sabunu da beyaz eşya temizliğinde kullanabileceğiniz ürünlerden. Islak bir beze dökeceğiniz bir miktar Arap sabunuyla makinenizin her tarafını silebilirsiniz. İşiniz bittikten sonra makinenizi boş çalıştırarak sabun artıklarından arındırabilirsiniz. Başka bir tavsiye de suda erittiğiniz limon tuzunu bulaşık makinesinin içine boşaltmanız ve boş olarak çalıştırmanızdır. Limon tuzunun güçlü bir kireç sökücü olduğu bilinmekte.

Aynı ürünler çamaşır makinesinde de kullanılabilir

Çamaşır makinesinin kazanı, lastik kısmı ve dış yüzeyi, ayda bir temizlenmeli. Yukarıda saydığımız tüm ürünler bu makinenin temizliği için de kullanılabilir. Özel tavsiyemiz, beyaz sirke ile limon tuzundan yapacağınız bir karışım ile temizlemeniz olacaktır. Deterjanları koyduğunuz bölüm ise biraz daha farklı bir uygulama gerektirebilir. Deterjan ve yumuşatıcı kalıntıları sertleşmişse sıcak su ile yumuşatabilir, hafifçe fırçalayabilir, bir sünger ve deterjan yardımıyla yıkayabilirsiniz.

Temizlik için boş çalıştırma yöntemi

Bulaşık makinesini özel temizlik ürünleriyle boş çalıştırmak bilinen bir yöntemdir, aynı yöntemin çamaşır makinesinde de uygulanabileceğini söyleyebiliriz. Bir bardak beyaz sirke içinde erittiğiniz karbonatı çamaşır makinesinin deterjan çekmecesine dökün ve en fazla 1 saatlik program ayarında çalıştırın. Kireç sökücü ve parlatıcı özellikleriyle ünlü bu iki ürünün makinenizi yenilediğine şahit olacaksınız.

 7,421 okunma

Derya Ülkar