Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12420
post-template-default,single,single-post,postid-12420,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünyanın En Büyük ve İlginç 8 Heykeli

Dünyanın farklı ülkelerinde, bir meydana ya da bir parka yerleştirilmiş büyük boyutlarda ve ilginç formlardaki heykeller bulundukları yerin simgesi haline gelir ve şehirlerin tarihine, coğrafyasına, estetiğine büyük değer katarlar. Biz de bu listemizde böyle devasa heykelleri getiriyoruz karşınıza…

1#

İskoçya’nın Falkrik adlı bölgesinde yer alan ve bütün dünyada “Kelpies” olarak bilinen 30 metre boyundaki at başı heykelleri metalden yapılmıştır.

2#
el heykeli

“Hands Sculpture” yani Eller Heykeli Venedik’teki Büyük Kanal’ın içinden uzanarak bir otelin duvarını destekliyor. İtalyan sanatçı Lorenzo Quinn bu eserle küresel ısınma konusunda farkındalık yaratmak istemiş.

3#
taş heykeli

Belçika’nın Oostende şehrinde denizin hemen kenarında beliren dev turuncu yapıtlar görenlerde büyük merak uyandırıyor. Arne Quinze tarafından enstalasyonu yapılan metal eserlerin adı “Rock Strangers” ve yabancılaşma/yabancılaştırma üzerine derin anlamlar barındırıyor.

4#

“La Mano del Desierto” yani Çölün Eli… Şili’deki Atacama Çölü’nün ortasındaki dev eli görenler onun eski uygarlıklardan kalma bir eser olduğunu düşünse de yapımı 1992 yılında tamamlanmış. Bölgeye yakın yerde yaşayan Antofagasta yerlileri çölde bir hareket yaratmak için sipariş vermişler ve heykeltraş Mario Mario Irarrázabal da demir iskelet üzerine dökülen çimento ile bu eseri yapmış.

5#

Hawaii’deki Puʻuhonua o Hōnaunau Ulusal Tarih Parkı… Telaffuzu biraz zor olan bu yerde dev heykeller bulunuyor ve görselde gördüğünüz iki Ki’i bu parkta… “Ki’i” bir Hawaii kelimesi ve insan şekline sahip ahşap heykel anlamına geliyor.

6#
truva atı

Çanakkale’de bulunan Troia Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Bölgedeki dev Truva Atı ise Homeros’un İlyada Destanı’nda anlattığı Trio Savaşı’nın simgesi durumunda… Bu ahşap eser 1975 yılında Kültür Bakanlığı tarafından mimar Kadir İzzet Senemoğlu’na yaptırılmış.

7#

İngiltere Dorchester’de 26 dönümlük bir arazide yer alan “Sculpture by the Lakes” ünlü mimar Simon Gudgeon ve eşi tarafından yaratılmış. Göllerin yayıldığı bu geniş alanda devasa ya da küçük boyutlarda onlarca heykeller bulunuyor.

8#

Yazarı Kurban Said olan ve 1937’de Viyana’da yayımlanan Ali ve Nino romanının kahramanları, Tiflisli heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından anıtsal bir kimliğe büründürülmüş. Gürcistan Batum’da deniz kıyısında bulunan “Aşk Heykeli” motorlu bir düzenekle hareket ediyor. Romanda savaş, farklılıklar ve zorluklara rağmen yaşatılmaya çalışılan tutkulu bir aşk ve hazin sonu konu edilmişti.

 2,253 okunma

akin aksoy