Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19844
post-template-default,single,single-post,postid-19844,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYADA ZİYARET ETMENİN MÜMKÜN OLMADIĞI YERLER

Kimi tarihi öneminden dolayı, kimi henüz araştırma aşamasında olduğu için, kimi de geçmişteki hikâyesi nedeniyle ziyaret edilemiyor. Dünyada ziyaretin mümkün olmadığı yerlerden bazılarını ve nedenlerini sizin için araştırdık. Listemizi ziyaret yasağının gündemde olduğu ama kararın henüz yürürlüğe girmediği bir adayla başlatıyoruz.

1#

2019 yılında haber siteleri Endonezya’daki Komodo Adası’nın 2020’de ziyarete kapatılacağı bilgisiyle çalkalanmıştı. Yetkililerin bu kararı alma nedeni ise adanın alametifarikası olan dünyanın en büyük kertenkele çeşidi Komodo ejderlerinin turistler tarafından yakalanıp kaçırılmasıydı. Bu olayların önüne geçmek ve adadaki doğal yaşamı koruma altına almak için verilen bu karar henüz yürürlüğe girmedi.

2#

Japonya’nın Ise şehrinde bulunan Şinto tapınağı birden çok tapınaktan oluşan bir yapı kompleksidir. 8. yüzyıldan bu yana 20 yılda bir yıkılarak yeniden inşa edilir. Her yıl ilginç ve karmaşık mimarisini görmek isteyen çok sayıda turist mekâna kabul edilmez, nedeni, Ise Tapınağı’nın sadece rahipler ve ülkedeki kraliyet ailesine hizmet vermesidir.

3#

İzlanda’nın güneyinde Atlas Okyanusu’ndaki Surtsey Adası, 14 Kasım 1963 tarihinde başlayıp 1967 yılına kadar süren volkanik hareketlenmeler sonucu oluşmuş bir ada. Ve o tarihlerden beri de giriş yasak… Amaç, insan müdahalesi olmadan oluşan ekosistemi gözlemlemek. Bunun için de adaya sadece bazı bilim insanları gidebiliyor.

4#

Fransa’da yer alan Lascaux Mağarası’nı özel kılan, insanlık tarihinde bilinen ilk duvar ve tavan resimlerine sahip olması. 1940 yılında keşfedilen mağara aslında 1948’de ziyarete açılmış, fakat solunum ve vücut ısısıyla oluşan nem, ısı, karbondioksit gibi faktörler resimlere zarar vermeye başlayınca 1963’te ziyarete kapatılmış.

5#

İtalya’da Venedik yakınlarındaki bir lagünde bulunan Poveglia Adası, hakkında dolaşan ürkütücü efsanelerle ünlü bir ada. Gerçek olan bilgi ise, 18. yüzyıl sonlarından itibaren vebaya yakalanan insanların karantinaya alındığı ve akıl hastalarının yatırıldığı bir bölge olması. İçindeki akıl hastanesinin 1968 yılında kapatılmasıyla boşalan adaya ziyaretler yasal olarak iptal edilmese de ziyarete de açık değilmiş.

6#

İlk Çin imparatoru Çin Şi Huang’ın yapımı 30 yıldan fazla süren mezarının tamamı 66 km2’lik bir alana karşılık geliyormuş. Bilindiği gibi imparatorun, mezarını koruması için yaptırdığı düşünülen yüzlerce toprak askerin varlığından 1974 yılında haberdar olunmuştu. Buzdağının görünmeyen kısmı ise henüz açığa çıkmadı çünkü tarihi eserlerin zarar görme riski çok büyük. Çalışmalar devam ettiği için de Çin Şi Huang’ın mezarı ziyarete kapalı.

7#

Fotoğrafta uzaktan gördüğünüz bu ada, Büyük Okyanus’taki Hawaii adalarından olan Niihau Adası, takma ismiyle The Forbidden Isle yani Yasak Ada. Bu adaya ziyaretlerin yasak olmasının nedeni ise Bruce Robinson ve Keith Robinson kardeşlere ait özel mülkiyet alanı olması. Dışarıdan girişler sadece ada sahiplerinin davetlilerine serbestmiş ve az sayıda yerlinin de yaşadığı adada tamamen doğal yaşamın korunması amacı güdülüyormuş.

 873 okunma

akin aksoy