Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8518
post-template-default,single,single-post,postid-8518,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
olimpiyatlar, cep herkülü

Dünya Ve Olimpiyat Şampiyonu Haltercimiz Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu haltere doğru ağır adımlarla yaklaştığında, bütün nefesler tutulurdu. O, salondaki “Hadi Naim” çırpınışlarına parmağıyla sessizlik işareti yapar, alnına düşen saçlarını nefesiyle son bir kez havalandırırdı. Bütün dikkatiyle eğilerek halteri kavramaya çalıştığı anda, Türkiye soluksuz kalırdı. Defalarca havaya kaldırdığı o ağırlıklarla, bu ülkenin insanları defalarca gururlandı. Küçük Dev Adam Naim Süleymanoğlu bütün gururu bize bırakarak, karaciğer yetmezliği nedeniyle kaldığı hastanede, 18 Kasım 2017 günü 50 yaşında aramızdan ayrıldı.

1#
olimpiyatlar

Naim Süleymanoğlu, 1967 yılında Bulgaristan’da doğdu. Halter sporuna 9 yaşında başladı. Şampiyonluğu İlk kez tattığında henüz 15 yaşındaydı. Bir yıl sonra, Brezilya’daki Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda “Tarihin en genç dünya rekortmeni” unvanını kazandı.

2#
olimpiyatlar

Brezilya’da Bulgaristan adına yarışmış, o dönem Türkçe isim kullanmanın yasaklanması nedeniyle dünya rekortmeni unvanını Naum Shalamanov ismiyle almıştı. Yıllar sonra yaptığı bir açıklamada bu durumu, “İsmimi değiştirmeleri bardağı taşıran son damla oldu” diye anlatacaktı.

3#
olimpiyatlar

Türkiye’ye gelmek ve Türkiye adına yarışmak istiyordu. 1986’da Avustralya Melbourne’de yapılan Dünya Şampiyonası sırasında kamptan kaçarak Türkiye Büyükelçiliği’ne sığındı. Türkiye’ye getirilme hikâyesi dönemin en ses getiren olaylarından biri oldu. Ankara’ya iner inmez toprağı öptüğü o an hafızalardan silinmedi.

4#
olimpiyatlar

1988 yılında Seul Olimpiyatları’nda Türkiye adına yarışabilmesi için Türk Hükümeti ve Bulgaristan arasında görüşmeler yapıldı. Ve Naim Süleymanoğlu artık Türkiye adına podyumdaydı. Burada 6 dünya, 9 olimpiyat rekoru kırdı. Ülkemiz şeytanın bacağını kırmıştı, olimpiyatlarda güreş dışında bir spor dalında altın madalya ilk kez Naim’in eliyle kazanıldı.

5#
olimpiyatlar

Seul Olimpiyatları’nda kırdığı rekorlarla TIME dergisinin kapağına yerleşti. Türkiye spor dünyasında TIME kapağında yer alan ilk ve tek kişi oldu.

6#
olimpiyatlar

1 metre 47 cm. boyuyla toplamda 46 dünya rekoru kırdı. 3 Olimpiyat Şampiyonluğu kazandı. 7 kere Dünya Şampiyonu oldu. 6 kez Avrupa Şampiyonluğu elde etti. Koparmada kendi ağırlığının iki katını kaldıran ilk ve tek halterci, silkmede kendi ağırlığının üç katını kaldıran ilk ve tek halterci oldu. Rekor üstüne kırdığı rekorlarla “Cep Herkül’ü”, “Dünyanın en iyi sporcusu”, “Yılın haltercisi”, “Dünyayı kaldıran adam” iltifatlarına mazhar oldu.

7#
olimpiyatlar

“Bilinçli ve ahlaklı sporcu kaybetmeyi göze alır, lekelenmeyi göze almaz.” sözlerini dile getiren Naim Süleymanoğlu, en büyük rakibini alt ettiğinde yanına gidip gözyaşlarını silecek kadar sportmendi. 2000 yılında Uluslararası Halter Federasyonu’nun Asbaşkanlığı’na getirildi. Velhasıl, Türk ve Dünya sporundan rüzgâr gibi bir Naim Süleymanoğlu geçti.

 1,441 okunma

akin aksoy