Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7871
post-template-default,single,single-post,postid-7871,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Drone’un 10 Yaratıcı Kullanımı

Bu yüzyılın en eğlenceli buluşlarından drone’lar, uzaktan kumandayla idare edilen uçan objeler olarak tanımlanabilir. Drone’ları bu kadar özel kılan ise üzerlerinde yer alan kamera ve internet bağlantısı sayesinde birçok farklı amaçla kullanılabilmeleri. Ülkemizde de büyük ilgi gören drone’lar için henüz bir Türkçe karşılık belirlenmemiş, TDK’nın drone’a Türkçe isim bulmak için başlattığı anket ise büyük ilgi görüyor; “Uçurgör”, “Uçarçeker”, “Uçan Kamera”, “Uçangöz”, “Arıgözü” gibi isimler arasından hangisinin drone’a uygun görüleceğini beklerken bu ilginç teknolojik aletin en yaratıcı kullanımlarıyla karşınızdayız.

1#

Drone üzerinde yer alan kamera sayesinde gazetecilik için yeni imkânlar sağlıyor. Muhabirlerin normalde ulaşamayacakları yerlerden görüntü almaları ve toplumsal olayları, büyük spor müsabakalarını görüntülemeleri mümkün oluyor.

2#

Arama kurtarma çalışmalarını gerçekleştiren uzmanlar da drone’lardan yardım alıyor. Havadan arama seçenekleri içinde en ucuz alternatif olan drone’lar geleceğin kahramanları olacak gibi görünüyor.

3#

Drone’ların havadan görüntüleme özellikleri sadece gazetecilik değil sanat amaçlı olarak da kullanılıyor. Özellikle doğa ve manzara fotoğrafları için drone kullanmak etkili bir çözüm oluyor.

4#

İnternet ya da enerji kesintilerinde belli bölgelere internet erişimi sağlamak için de drone’ların üzerine yerleştirilen modemlerden yardım alınıyor, böylece drone’lar Wi-Fi istasyonlarına dönüştürülüyor.

5#

Havadan gözlem yapmayı ve aldığı görüntüleri kaydetmeyi mümkün kılan teknolojisi sayesinde drone’lar çiftçilerin tarlalarındaki ekinlerin durumunu kolaylıkla gözlemlemesini de mümkün kılıyor.

6#

Çağımızda haritacılık anlayışı da drone teknolojisiyle beraber gelişiyor ve eski yöntemlerin yerini drone ile oluşturulan haritalar alıyor.

7#

Vahşi yaşam hakkında bilgi edinmek için de drone teknolojisine başvuruluyor. Yanına yaklaşmanın mümkün olmadığı yabani hayvanlar, havadan gözlenerek görüntüleri kaydedilebiliyor.

8#

Drone’lar sadece görüntü kaydetmek için değil ürün dağıtımı yapmak için de kullanılıyor. Bazı ülkelerde, drone ile pizza dağıtımı, market servisi gibi hizmetlerin başladığı biliniyor. Kısacası bizim de bakkala ekmek almaya drone yollamamız mümkün gözüküyor.

9#

Sevdiklerinizi şaşırtmak ve onlara sürpriz yapıp, bir anda karşılarında belirecek hediyeler yollamak için de drone teknolojisini kullanabilirsiniz.

10#

Gökyüzünün gerçek hâkimleri olan yırtıcı kuşlar ise drone’lardan pek hoşlanmıyor.

 2,068 okunma

akin aksoy