Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11401
post-template-default,single,single-post,postid-11401,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Doğanın Dünya Çapındaki 8 En’i

Doğa insanlığı şaşırtmaya devam ediyor. Teknoloji geliştikçe yaşadığımız dünya hakkında yeni bilgiler ediniyor, her gün onun ne kadar inanılmaz olduğunu daha iyi kavrıyor ve şaşırıyoruz. Bu içeriğimizde sizleri hayrete düşüreceğini düşündüğümüz doğanın “en”lerini derledik.

1#

Dünyanın en derin gölü Rusya’daki Baykal Gölü, gölün en derin noktası tam 1642 metre…

2#

Dünyanın en uzun plajında güneşlenmek isterseniz Brezilya’ya gitmeniz gerekiyor. Ülkenin güney kesiminde yer alan Praia do Cassino Plajı’nın uzunluğu 200 kilometreyi geçiyor.

3#

Dünyanın en yüksek dağı sanıldığının aksine Everest değil. Hawai kıyılarında yükselen Mouna Kea Dağı’nın denizin altında kalan kısmını da hesaba kattığımızda karşımıza 10.000 metrenin üzerinde bir yükseklik çıkıyor.

4#

Amerika Kentucky’de bulunan Mamut Mağarası, 600 kilometreyi aşan uzunluğu ile dünyanın bilinen en uzun mağarası olma ünvanını elinde bulunduruyor.

5#

979 metrelik dünyanın en yüksek şelalesi ise Venezuela’daki Salto Angel. Auyan Tepui Dağı’nın tepesinden akan şelale UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde de yer alıyor.

6#

Dünyanın bilinen en derin noktası ise Büyük Okyanus’ta Japonya ve Endonezya arasında kalan Mariana Çukuru… 10.000 metrenin üzerinde derinliği olan Mariana Çukuru’nda yaşam bulunuyor ama buradaki yaşam formlarının prehistorik dönemden beri değişmediği tahmin ediliyor.

7#

Dünyanın en büyük çölü ise çoğunluğun düşündüğünün aksine Sahra Çölü değil. Yeryüzünün en büyük çölü, bir kutup çölü olan Antarktika, burası suyun sıvı halde bulunamayacağı kadar soğuk…

8#

En uzun sahil şeridine sahip olan şanslı ülke ise Kanada… Kanada kıyılarının toplam uzunluğu 200.000 kilometrenin üzerinde…

 2,218 okunma

akin aksoy