Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20422
post-template-default,single,single-post,postid-20422,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
ara renkler

BU RENKLER TANIDIK AMA İSİMLERİ ÇOK YABANCI

Bazı renkler vardır ne yeşildir ne sarı, ne kırmızıdır ne mavi ama biz yine de sarımtırak, açık mavi, koyu kırmızı diye adlandırarak konuyu oracıkta çözeriz. İşin tuhafı şu ki eski dönemlerde çoğunlukla Avrupa’da kullanılan o renklerin büyük bir kısmının ismi bulunuyor. Hangi tanıdık renklerin bize oldukça yabancı gelecek isimleri varmış gelin birlikte bakalım.

1#
az bilinen renkler

Kırmızının bir tonudur. Doğum yeri İsveç’in Falun şehridir. Adını bölgedeki madenlerden elde edilen pigmentten alır ve genellikle o bölgedeki ahşap yapıların boyamasında kullanılır.

2#
az bilinen renkler

Kırmızı toprak rengi şeklinde tanımlanabilir. Kapadokya’dan çıkarılan renk pigmenti, Avrupa’ya Sinop limanından ihraç edildiği için Karadeniz’deki şehrimizin adını almıştır.

3#
ara renkler

Çoğumuzun açık mavi diyerek geçeceği rengin asıl adı “watchet”… Adını İngiltere’nin aynı isimli liman kentinden alıyor. Nedeni ise kentin yamaçlarını kaplayan bu renkteki kaymaktaşları.

4#
ara renkler

Erkek yeşilbaş ördeğin ilham verdiği renk için yanardöner parlak bir yeşil denilebilir. Renge doğrudan esinlenildiği yerin adı verilmiş: Drake’in boynu, yani ördek boynu rengi.

5#
ara renkler

İlk bakışta kan kırmızısı diyerek tanımlayacağımız rengin adı inkarnadin. Ve bu ismi bu şekilde kullanan ilk kişilerden biri Shakespeare olmuş, hem de ünlü oyunu Macbeth’te.

6#
az bilinen renkler

Gece mavisine çok yakın olan bu rengin ismi diğerlerine göre kulağa daha tanıdık gelebilir. Kobalt rengi veya kobalt mavisi. İlk zikredildiği yıl ise 1777.

7#
az bilinen renkler

Yeşil ve mavi pigment olarak kullanılabilen rengin adı verditer. Kelimenin Eski Fransızca’da toprak yeşili anlamına gelen “verd de terre” tamlamasından türetildiği biliniyor.

 2,660 okunma

akin aksoy