Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15554
post-template-default,single,single-post,postid-15554,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Akdeniz’den Gelip Geçen 7 Roman

Körfezleri, boğazları, adaları ve alt denizleriyle Akdeniz; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının çevrelediği büyük bir iç denizdir. Kıyılarını tam 29 ülke paylaşır… Marsilya’dan Barselona’ya, Atina’dan Malta’ya, Mersin’den Antalya’ya, Malaga’dan Tel Aviv’e birçok şehir Akdeniz’le sınırdır. Birbirinden farklı kültürlerin ve dillerin Akdeniz’e sürdüğü kaç tane hikâye vardır kim bilir dedik ve bu engin denizi ya da kıyılarını mekân seçen romanlardan 7 tanesini sizin için listeledik.

1#

Dedektif romanlarının piri İngiliz yazar Agatha Christie’nin yazdığı “Nil’de Ölüm” romanı Mısır’dan geçerek Akdeniz’e dökülen Nil Nehri’nde geçer. Yazarın pek çok romanında kullandığı dedektif Hercule Poirot karakteri bu kitabında da yerini alır ve Nil turu sırasında yaşanan gizemli cinayetleri aydınlatmanın peşine düşer.

2#

İçindeki karakter çeşitliliği ile 1670 yılında Galata Limanı’ndan yola çıkan Amat isimli gemi, kitap boyunca esrarengiz olaylar eşliğinde Akdeniz’de yolculuk yapar. İhsan Oktay Anar’ın denizcilik terimlerini yoğun olarak kullandığı romanı Amat’ta neredeyse hikâyenin tamamı denizde geçmektedir.

3#
ddmond dantes

Alexandre Dumas’nın tarihi macera romanı Monte Kristo Kontu, Fransa, İtalya ve bazı Akdeniz adalarında geçer. İftiraya uğrayan Edmond Dantes isimli genç karakterin dinmeyen intikam duygusu ve Monte Kristo Kontu kişiliğini kazanması kitabın temel direğini oluşturur. Kitap 1844 yılında yayımlanmıştır.

4#
cevat şakir kabaağaçlı

Merhaba Akdeniz, Halikarnas Balıkçısı mahlasıyla yazan deniz tutkunu Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kitabıdır. Cevat Şakir, Ege’yi ve Akdeniz’i Anadolu efsaneleri eşliğinde en iyi anlatan yazar olarak bu kitabında da insanları, balıkçılığı, gemiciliği denizin başını çektiği olaylarla anlatmaktadır.

5#

Kıbrıslı şair ve yazar Mehmet Yaşın’ın kaleme aldığı Sarı Kehribar’ın hikâyesi, Akdeniz’in Sicilya ve Sardinya’dan sonra üçüncü büyük adası olan Kıbrıs’ta geçiyor. Romanda, İpçizade ailesinden üç kız kardeşin 1920 ile 1960 yılları arasındaki yaşamları fotoğraflar eşliğinde anlatılıyor.

6#

Tarihsel kurgu kitaplarıyla bilinen İngiliz yazar Barry Unsworth’un yazdığı Kralların Şarkıları romanı da Yunanistan kıyılarında geçer. Defalarca kitaplara, filmlere konu edilen Troya Savaşı başlamadan hemen önce Miken ordusunun Aulis’te geçirdiği birkaç haftalık dönem anlatılmaktadır.

7#

Nikos Kazancakis’in 1946 yılında yayımladığı ve günümüzde modern klasikler arasında yer alan Zorba kitabı Yunanistan’ın en büyük Akdeniz’in de beşinci büyük adası Girit’te geçer. Zorba ise enstrümanı santur ve sürekli yaptığı raksla hayatın zorluklarını hafifletmeyi başaran roman karakterinin adıdır.

 2,169 okunma

akin aksoy