Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23099
post-template-default,single,single-post,postid-23099,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BU EKOLOJİK TERİMLER HANGİ ANLAMLARA GELİYOR?

Ekoloji, canlıların birbirileriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini inceleyen doğa bilimidir. Bu alanda kullanılan terimler, her şeyden önce çevremizi koruyabilmek, sağlıklı ve devamlılığı olan bir çevre oluşturabilmek için hepimizi ilgilendiriyor. Sürdürülebilir çevre konusunda yer verdiğimiz diğer sayfalara da göz gezdirmeniz tavsiyesiyle, tadımlık ekoloji sözlüğünü ilginize sunuyoruz.

Fosil Yakıtlar

Kömür, doğalgaz, petrol gibi organik yakıtların tümüne fosil yakıtlar denir ve ekolojik sistemde hava kirliliğine neden oldukları düşünülmektedir.

Güneş Enerjisi

Güneş ışınlarından yararlanmak için geliştirilen, tükenmeyen ve çevreye zararlı gazlar vermeyen enerji türüdür.

Biyokütle Enerjisi

Organik atıklar, bitki, ağaç gibi organik maddelerden, yani biyokütleden üretilen, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynağıdır.

Sera Gazı

Atmosferdeki sera etkisini ve sürekliliğini sağlayan, fakat oranı fazla yükseldiğinde ısıyı tutarak küresel ısınmaya neden olabilen karbondioksit, azot oksit, ozon ve metan gibi gazlardır.

Asit Yağmuru

Atmosferde biriken azot oksit, kükürt gibi zararlı gazların su buharı etkileşimi ile yeryüzüne yağmasıdır. Yağdıkları ortamın pH seviyesini düşüren asidik yağmurlardır.

Pestisit

Pestisitler böcek, mantar gibi zararlı organizmaları engellemek amacıyla kullanılan, aşırı ve bilinçsiz kullanımları ekolojik dengenin bozulmasına sebep olabilen maddelerdir.

Ekolojik Denge

Yeryüzündeki tüm canlıların, varlık ve gelişmelerini doğal yapılarına uygun bir şekilde sürdürebilmeleri için gerekli olan şartların bütünüdür.

 2,009 okunma

Derya Ülkar