Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
26851
post-template-default,single,single-post,postid-26851,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BASİT TAVSİYELERLE BÜYÜK MUTLULUKLAR

Gündelik yaşamı şekillendiren alışkanlıklar yani rutinlerimiz, hayatımızı nasıl tecrübe ettiğimizi belirleyen unsurların başında geliyor. Mutlu ya da keyifsiz olmamız, güne asabi mi yoksa güler yüzle mi başlayacağımız başımıza gelen olayların bir sonucu gibi gözükse de aslında hepsi hayata karşı tutunduğumuz tavrın sonucunda şekilleniyor. Yazımızda, uygulayacağınız basit yöntemlerle hayatı daha keyifli hâle getirecek tavsiyeleri listeledik.

1#

İlk tavsiyemiz güne güzel bir şekilde başlamanızı sağlayacak olan uyku için gerekli olan düzenleme… Eğer yatak odanıza telefonla giriyorsanız ve yatmadan önce “son bir kez” diyerek telefonunuza bakıyorsanız bu alışkanlığı bırakmak size kaliteli bir uykunun kapısını açacak ve güne dinç bir şekilde başlamanızı sağlayacaktır.

2#

Güzel bir uykudan sonra gelelim yeni güne… Sabah uyanır uyanmaz yapacağınız kocaman bir esneme kasları uzatır ve gece boyu siz uyurken biriken gerilimi salar, azaltır. Parasempatik sistemi de aktive eden bu basit esneme ve gerinme hareketleri endorfin salgılanmasını sağlar. Yani güne esneyerek başlamak sizi daha mutlu, aktif, pozitif ve enerjik hissettirecektir.

3#

Gün içerisinde bulunduğunuz alanı bolca havalandırın. Eğer sabah güneşini gören bir mekândaysanız perdeleri açarak gün ışığının bulunduğunuz odaya ve hücrelerinize dolmasına izin verin. Bu basit yöntemle hem fiziki hem de psikolojik olarak daha enerjik ve sağlıklı olabilirsiniz.

4#

Gereksiz tartışmalardan kaçının. İş yerinizde, toplu taşımada veya bir market kuyruğunda karşılaşabileceğiniz herhangi bir olumsuz ya da gergin durumda derin bir nefes alın, sakinliğinizi koruyun ve haklı olmak yerine yapıcı söylemlerde bulunun. Bu tavrınız, karşınızdaki insanın da yumuşamasına ve olayı önemsizleştirmesine neden olacaktır. Böylelikle basit gerginliklerden kaçınarak daha stressiz bir hayatın kapısını aralamış olacaksınız.

5#

Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız gün içerisinde bedeninizin kan dolaşımını sağlayacak basit hareketlerde bulunun. Çalıştığınız masadan kalkarak pencereden dışarı bakmak ya da bulunduğunuz alanda şöyle bir dolaşarak etrafı incelemek hem vücut sağlığı hem mekân farkındalığı için oldukça faydalı olacaktır.

6#

Vaktinizi uzun süre geçirdiğiniz alanda en azından bir saksı bitkiniz olsun. Belki güzel kokan bir çiçek belki sadece bir demet maydanoz olsa da bir canlının gelişimini izlemek, toprakla uğraşmak ve bir şeye emek vermek her insan gibi sizi de iyi hissettirecektir.

 1,604 okunma

Derya Ülkar