Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7925
post-template-default,single,single-post,postid-7925,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
bahçe düzenlemesi

8 Fotoğrafla Bahçeye Dönüşmüş Duvarlar

Peyzajın son zamanlarda hayatımıza giren modern bir uygulaması olan duvar bahçeleri, şehirlerin dört bir yanında, sitelerde, evlerin bahçelerinde hatta verandalarında bile karşımıza çıkıyor. Bizim bildiğimiz şekliyle kısa süredir şehirlerimizde yer alıyor olsa da duvar bahçelerinin kökeninin dünyanın yedi harikasından biri olan Babilin Asma Bahçeleri’ne dayandığı düşünülüyor. Geniş klasik bahçelere yer olmayan alanlarda dekoratif amaçlı olarak tercih edilen duvar bahçelerini listemizde keşfedin.

1#
bahçe düzenlemesi

Duvar bahçeleri için toprağa gerek duyulmuyor, bitkiler özel bir keçenin arasına yerleştiriliyor ve böylece sıkıcı ve düz duvarları renklendirmeniz mümkün oluyor.

2#
bahçe düzenlemesi

Sadece özel mülkler değil, iş yerlerinin, devlet kurumlarının duvarları da doğanın dokunuşuyla renkleniyor.

3#
bahçe düzenlemesi

Duvar bahçesi oluştururken renkli çiçekleri tercih edebileceğiniz gibi daha doğal bir görünüm elde etmek için sadece yeşilin farklı tonlarını da kullanabilirsiniz.

4#
bahçe düzenlemesi

Duvarların üzerine yerleştirilen bu dikey bahçelerin özel sulama sistemleri de bulunuyor. Böylece bitkiler ihtiyaçları olan suyu alabiliyor ve güzellikleriyle gözlerimizi okşuyor.

5#
bahçe düzenlemesi

Duvar bahçeleri kurmak için gelişmiş sistemler olduğu gibi, kendi imkânlarınız ile basit ama sevimli duvar bahçeleri oluşturmanız da mümkün.

6#
bahçe düzenlemesi

Duvar bahçeleri son zamanlarda şehircilikte de kullanılmaya başladı. Dünyanın birçok şehrinde dikey bahçeler kamusal alanlara renk katıyor.

7#
bahçe düzenlemesi

Duvar bahçeleri, binaların yüzlerinin kaplanması amacıyla da kullanılıyor. Bu şekilde beton yüzeyler, üzerlerindeki çirkin görünümlü kablolar ve işlevsel detaylar kamufle ediliyor.

8#
bahçe düzenlemesi

Beton yüzeyler yerine binaları kaplayan yeşillikleri görmek insanların ruhuna iyi geldiği gibi, enerji tasarrufu anlamında da fayda sağlıyor. Özellikle sıcak havalarda üzerinde dikey bahçe olan binaların daha az ısındığı biliniyor.

 1,686 okunma

akin aksoy