Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18884
post-template-default,single,single-post,postid-18884,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YERLİ VE YABANCI EFSANE SESLER

Dünyayı Sesleriyle Büyülemiş Kadınlar” içeriğimizi okuyanlar için sıra erkek vokallere gelmiş demektir. Kimi kuş kadar hafifleten, kimi bütün duyguları harekete geçiren hırçın ya da coşkulu sesiyle efsaneleşti. Listemizde yer alanlardan hiçbiri hayatta değil ama şarkıları ve sesleri dün gibi kulağımızda…

1#

1. Dünya Savaşı sırasında bir radyo programında söylediği solo şarkılarla ünlenen Frank Sinatra’yı tüm dünya özellikle “My Way” şarkısıyla bütünleştirmiştir. Peki siz, 1998’de 82 yaşında iken hayata veda eden efsane şarkıcının Oscar kazanmış bir aktör olduğunu da biliyor muydunuz?

2#

Yurt dışında çok sayıda konser veren, Uzakdoğu’dan Avrupa’ya ünlenen Barış Manço ülkemizde 7’den 77’ye hepimizin gönlünde yaşamaya devam etmektedir. Bal Böceği, Yaz Dostum, Kol Düğmeleri, Hal Hal, Dönence gibi onlarca şarkısıyla efsane olmuş seslerden biridir.

3#

“That’s Amore”, “Killing Me Softly with Her Song” gibi şarkılarıyla gönlümüzde taht kuran Dean Martin, yumuşacık sesiyle müzik piyasasında ünlendikten sonra Jerry Lewis’le karşılaşmış ve sinemaya yönelmişti. Fakat listelerde Beatles grubunu bile geride bıraktığı şarkılarıyla o her şeyden önce efsane bir sesti.

4#

1996’da 57 gibi genç bir yaşta kaybettiğimiz Tanju Okan İtalya’da şan eğitimi alıp, 1960’ların sonunda Fransa’ya giderek iki 45’lik yayınladı. Yabancı şarkıların Türkçe versiyonlarını ve pop tarzındaki yeni besteleri seslendirdiği 70’li yıllar ise onu Türk dinleyici için efsane sesler arasına yerleştirdi.

5#

Söz yazarı, caz piyanisti ve tabii ki şarkıcı Nathaniel Adams Coles, “King” adını sonradan almıştır. 1919 doğumlu Amerikalı sanatçı da henüz 45 yaşında hayatını kaybetmiş olsa da, o tarihte caz tarihinin en iyi müzisyenleri arasına çoktan girmişti.

6#

Ülkemizde rock türünün yerleşmesinde büyük katkısı olan Cem Karaca, Anadolu rock’ın da kurucularındandı. Efsane sesin 58 yıllık yaşamı içinde söylediği ve kendisi gibi efsane olan şarkıları günümüzde hala özelliğini ve kalitesini korumaktadır.

7#

“Siyah giden adam” Johnny Cash, Amerikan rock ve country müziğine söz, beste ve vokal olarak katkı sunmuş efsanevi bir isimdir. Hayatını kaybettiği 71 yaşında yorumladığı “Hurt” şarkısıyla zihinlerdeki yerini pekiştirmiş ve efsaneler arasına girmiştir.

8#

Ray Charles efsanesi zihnimize, siyah gözlükleriyle piyanosunun başında oturmuş müthiş doğaçlamalar yapan blues ustası olarak yer etmiştir. Yedi yaşında görme yetisini kaybeden müzisyeni üne kavuşturan ise Atlantic Records’un sahibi Ahmet Ertegün olmuştur.

 1,500 okunma

akin aksoy