Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
6456
post-template-default,single,single-post,postid-6456,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

9 Madde İle Çocuklara Doğayı Tanıtmanın En Eğlenceli Yolu Kampçılık

Mis gibi doğanın ortasında bir çadırda uyumak, çadırınızın üzerine vuran ağaçların gölgesini seyretmek kadar huzur veren, dinlendiren çok az şey vardır. Bu güzel deneyimi çocuklarınızla beraber yaşayabilir, siz doğada huzur bulurken onların da yeni beceriler kazanmasını, doğayı tanımasını sağlayabilirsiniz. Eğlenceli bir çadır kampı serüveninin tüm yönlerini listemizde bir araya getirdik.

Kamp Yeri Seçimi
çadır kampı

Türkiye’deki kamp severler bu konuda özellikle şanslıdır çünkü güzel ülkemizde kamp yapıp doğanın tadını çıkarmak için birçok şahane mekân bulunur. Dört bir yanımızdaki denizlerin ve sahillerin tadını çıkarabileceğiniz, bir göl kenarında huzuru bulabileceğiniz ya da yemyeşil ormanlarda tertemiz havayı soluyabileceğiniz bir kamp yeri seçebilirsiniz. Kamp süresince deniz havası solumak istiyorsanız Muğla’daki Akyaka Orman Kampı, Fethiye Kabak Koyu, Bozcaada Kamp Alanları’nı; eğer dağ ve orman havası arıyorsanız Karabük’teki Yenice Ormanları, Bursa Uludağ Çobankaya Kamp Alanı’nı tercih edebilirsiniz.

Hummalı Bir Hazırlık
çadır kampı, doğal hayat

Kamp yapacağınız yeri belirledikten sonra hazırlık süreci başlar. Kamp boyunca ihtiyacınız olacak her türlü malzemeyi özenle hazır etmeniz, kampta keyfinizin kaçmaması için hayati önem taşır. Kaliteli çadır, mat ve uyku tulumları tercih edin ya da var olan malzemelerinizi kullanacaksanız, yola çıkmadan önce tüm malzemelerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca ilkyardım çantası ve yemek pişirmek için gerekli eşyaları da özenle planlamalı ve gözden geçirmelisiniz.

Yolculuk
bavul, bagaj, araba

Çocuklarınızla beraber kampa gitmenin en eğlenceli kısımlarından biri ailecek yolculuk yapmaktır. Arabanızdaki yükleri ve eşyaları gerekli malzemeleri kullanarak güvenli bir şekilde yükleyip sabitledikten sonra yola çıkabilirsiniz. Eğer çok kalabalık bir aileyseniz ve çok eşyanız varsa bir karavan kiralamayı da tercih edebilirsiniz.

El Birliği İle Kamp Alanı Kurulumu
doğa, çadır kampı, orman

Kamp yerine vardıktan sonra, sıra çadırınızı kuracağınız yeri belirlemeye ve birkaç gün boyunca yuvanız olacak alanı hazırlamaya gelir. Tüm bu kurulumu ailecek yaparak hem çocuklarınıza yaşayacağınız yeri düzenleme zevkini tattırırsınız hem de yeni bir beceri kazanmalarını sağlarsınız.

Temiz Hava Bol Gıda
orman, doğa

Kamp alanının kurulumunu tamamladıktan sonra sıra doğanın ve kampçılığın tadını çıkarmaya gelir, bol oksijenli havayı solumak sağlığınız ve çocuklarınızın bedensel gelişimi için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Karadeniz’in güzeller güzeli Rize Ayder Yaylası ve Artvin Kamp Alanları’nda Türkiye’nin belki de en temiz havasını solumanız mümkündür.

Kamp Yemekleri Ve Sohbetleri
tatil, yemek yapan çocuk

Kampçılığın en keyifli yanlarından biri ailecek kamp yemekleri pişirmek, el birliği ile pişirdiğiniz yemeklerin tadını çıkarmaktır. Minik patatesleri etraftan topladığınız taze kekik ve biberiyelerle tatlandırabilir, ateşin üzerinde sosis ve mısır pişirerek çocuklarınızın da çok seveceği bir öğün hazırlayabilirsiniz. Hele bir de dalından dağ çileği toplarsanız dört dörtlük bir yemek yiyebilirsiniz. Yemeğinizi yerken ailecek sohbet edebilir, çocuklarınıza masallar ve hikâyeler anlatarak onların hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Doğaya Saygı Duymak
kamp

Kampta geçirdiğiniz süreyi sadece doğanın içinde olup onun nimetlerinden faydalandığınız bir zaman dilimi olarak görmek yerine doğayı keşfedeceğiniz, onun güzelliklerini yakından tanıyacağınız ve çocuklarınıza doğaya saygı duymayı, ona zarar vermeden yaşamayı öğreteceğiniz bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz.

Hareketli Bir Yaşama Doğru İlk Adımlar
aile tatili, kamp, kampçılık

Kampçılık, hareketli bir yaşam tarzı için oldukça güzel bir ilk adımdır. Çocuklarınız küçük yaşta kampçılıkla beraber uzun yürüyüşlere, doğada zaman geçirmeye, kısacası hareketli bir hayata alışarak yaşamları boyunca sağlıklı olmalarına yardımcı olacak bir hobi edinebilirler.

Özgüvenli Çocuklar
kamp, doğa, köpek

Kamp süresince çocuklarınıza ufak sorunlarla baş etmeyi, alet-edevat kullanmayı, çadır kurmayı öğretebilirsiniz. Arada ailecek kamp yaparak çocuklarınızın hayatta çözüm üretmeyi öğrenmek, kendi kendine yetmek ve özgüveni yüksek bir birey olmak adına güzel bir adım atmasını sağlarsınız.

 1,887 okunma

akin aksoy