Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12662
post-template-default,single,single-post,postid-12662,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde İle Türk Müziğinin Eskimeyen Sesi Gönül Yazar

Gönül Yazar’ın eski albümlerinden bir ses kaydını internetten bulup dinlemeniz önerisiyle başlamak istiyoruz bu listemize… Malum, yeni neslin o eski şarkılarla tesadüfen karşılaşma şansı oldukça az… Ama dilerseniz alaturka müziğin duayenini anlattığımız 8 maddelik listemizi de okuyabilir, şarkılarını dinlemiş kadar olabilirsiniz.

1#

Gönül Yazar’ın sanat hayatı o dönem pek çok kişininki ile aynı şekilde başladı, yani bir ses yarışmasına katılıp bütün dikkatleri üzerine çekerek… 1952 yılındaki Ege Ses Kraliçesi Yarışması’nı kazandığında sadece 13 yaşındaydı.

2#

Asıl adı Mürşide Gönül Özyenginer’di. O dönemlerde eski sanatçıların, edebiyatçıların müstear isimler kullanması çok yaygındı. Güzel sanatçı takma isim kullanmadı ama Necdet Yazar’la evlendikten sonra soyadını aldı ve ayrıldıktan sonra da aynı soyadını taşımaya devam etti.

3#

İzmir doğumlu Gönül Yazar TRT Ankara Radyosu’nun en çok ilgi gören sanatçılarından biriydi. 1962 yılında ilk kaydını yaptı -ki o zamanlar albüm doldurdu değil kayıt yaptı denirdi- o ilk kaydın adı “Bak Bir Varmış – Takamadım Başıma Yıldızlardan Tacımı”ydı. 1965’te ise “Kelebeğim – Hayran Olurum Aşkı Bilene” isimli ilk 45’liği yayınlandı.

4#

1960’lı,70’li yıllarda esen Gönül Yazar fırtınası “Sensiz Saadet Neymiş” şarkısıyla daha da güçlendi. Bu bestenin yer aldığı 45’likle altın plak kazandı ve bu plakla Türk müziği yanında pop tarzında da ürün vermiş oldu.

5#

Hepimizin bildiği gibi Gönül Yazar adı geçince akla gelen sıfat Taş Bebek’tir. Bu unvanı sadece güzelliği nedeniyle değil 1979 yılında yayınladığı Taş Bebek albümü ile almıştı. En beğenilen albümlerinin başındaysa “Gönülden Gönüllere” gelir.

6#

Taş Bebek albümünden sonra unvanını pekiştirecek bir film gelmişti. Göksel Arsoy’la başrolünü paylaştığı 1960 yapımlı filmin yönetmeni Hulki Saner’di. Filmin adı tabii ki Taş Bebek’ti.

7#

Gönül Yazar’ı eskimeyen değerli bir ses olarak biliriz ama rol aldığı filmler konusunda birçoğumuz bilgi sahibi değilizdir. Örneğin Taçsız Kral filminde Metin Oktay’la başrolü paylaştığını biliyor muydunuz? Peki ya Cüneyt Arkın’la Fakir Bir Kızı Sevdim filminde oynadığını? Sanatçı, 40’a yakın filmde rol almıştır.

8#

Gönül Yazar’ın hikâyesine ait bilgilerden biri de Belkıs Özener’in kız kardeşi olduğudur. Belkıs Özener de, Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit gibi Türk sinemasındaki duayen kadınların seslendirmesini yapmış bir ses sanatçısıdır.

 953 okunma

akin aksoy