Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8835
post-template-default,single,single-post,postid-8835,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde ile Erzurum’un İncisi Oltu Taşı

Erzurum’a yolunuz düşmüşse çarşılardaki vitrinlerin insana huzur veren siyah bir renkle kaplandığı dikkatinizi çekmiştir. Bu huzuru yayan oltu taşı aynı zamanda hepimizin hemfikir olduğu mistik bir havaya da sahiptir. Erzurum’dan mı alır bu havayı bilinmez ama oltu taşının bu şehre kültürel ve sanatsal bir hava kattığı kesin… Yaydığı siyah ışıkla şaşırtıcı biçimde mutlu eden bu taşı 8 maddede sizler için anlattık.

1#
kil, linyit

Oltu taşı yerkabuğundan çıkarıldığı ilk anda çok yumuşak olan ama hava ile temas ettiğinde sertleşen, işlendikçe daha da sertleşen bir maden… Ağaç reçinesi, kil ve linyit karışımından meydana gelmiş bir yapıya sahip…

2#

Oltu taşının yeraltındaki varlığı 200 yıl önce keşfedilmiş… Madeni çıkarma işi ise bir hayli zorlu… Yüksek ve kayalıklı bölgelerdeki maden yataklarına ancak yaya yoluyla ulaşılabiliyor, taşı çıkarmak için gerekli olan araç ve gereç yaya olarak taşınıyor, çok çabuk kırıldığı için de çıkarma esnasında hassas olmak gerekiyor. Ama neyse ki yumuşak yapısı işleme sırasında oldukça kolaylık sağlıyor.

3#
oltu taşı tesbih

Her ne kadar koyu kahve, sarı, gri-yeşil gibi renkleri var olsa da oltu siyah renkle özdeştir. “Siyah inci” dendiğinde akla oltu taşı gelir ve en çok bu renk tercih edilir.

4#
oltu taşı tesbih

Oltu taşından, anahtarlıktan broşa, gerdanlıktan tarağa farklı objeler yapılabilir, altın ya da gümüşle birlikte kullanılarak takılar çeşitlendirilir. Oltu taşından yapılmış bir tesbihin ise ayrı bir anlamı vardır. Elle temas ettikçe parlayan bu taş, tesbih olup çekilirse adeta ışıldar.

5#

Erzurum’un çeşitli yerlerinden ama özellikle Oltu ilçesinden çıkarılır. Oltu taşından ürünler ise babadan oğula geçen bir zanaatkârlıkla ve oldukça mütevazı atölyelerde üretilir. Erzurum’da onlarca imalatçı ve satıcı dükkânı bulabileceğiniz yer ise Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa tarafından yaptırılan Rüstem Paşa Bedesteni’dir.

6#
takı

Oldum olası gönlümüzün değerlileri arasında olan oltu taşının, Maden Kanunu’nda da kıymetli taşlar arasında olduğu tescil edilmiştir. Bazı fakültelerde ve meslek yüksekokullarında ilgili atölyeler açılarak da taşın değeri daha bir yüceltilmiştir.

7#

Yerkabuğundan çıkarılan bu taşların insan üzerinde olumlu etkiler yaptığı iddia edilir. Çakraları olumsuz enerjiden arındırdığı söylenen oltu taşının daha pek çok faydası olduğu düşünülür.

8#
takı

Oltu taşı almaya karar verirseniz sahtesini gerçeğinden ayırt etmeniz gerekir. Bunun için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var. Taşı başka bir cisme sürterek elektriklenmesini sağlayın, eğer mıknatıs özelliği gösteriyor ise orijinaldir. Taşı hafifçe bir yere vurduğunuzda ise tok bir ses çıkmalı. Satın almış olduğunuz bir oltu taşı kullandıkça parlamış ise içiniz rahat olsun, o Erzurum’un derinliklerinden kopup gelmiş siyah inciden başkası değildir.

 4,002 okunma

akin aksoy