Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12038
post-template-default,single,single-post,postid-12038,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde İle Bakırcılık ve Bakırcılar Çarşıları

İnsanlar onu işleyerek kullanmayı öğrendiğinden beri gündelik hayatta bakırın önemli bir yeri var. Bu içeriğimizde kullanım ve işleme yöntemleri çağlar içinde değişse de bir şekilde hep hayatımızda kalan bakırı ve Anadolu’nun hemen her yerine dağılmış bakırcılar çarşılarını listeliyoruz.

1#

Anadolu’da çok uzun zamandır bakırcılık yapıldığı bilinmektedir. Günümüze kadar uzanan bir zanaat olan bakırcılık genelde usta-çırak ilişkisi ile aktarılır. Anadolu’nun bakır ustaları; dövme, kazıma, zımbayla dövme gibi işlemlerden sonra bakıra son halini verirler.

2#

Bakır eşyalar geçmişte en çok mutfakta kullanılır, yiyecekleri pişirmek ve servis etmek için tercih edilirdi. Hatta bakırda pişen yemeğin lezzetinden hâlâ vazgeçemeyenler de az değil…

3#

Bakır eşyalar günümüzde ise daha çok dekoratif amaçlı kullanılır ve sadece mutfakları değil tüm yaşam alanlarını süsler. Üstelik bakır objelerin dekorasyon amaçlı kullanımına olan bu ilgi sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkisi altına alıyor…

4#

Bakırdan yapılmış siniler, tepsiler, semaverler, en çok da cezveler gerek yemek pişirme ve sunumda gerek ev dekorasyonunda kullanmak amacıyla hediyelik eşya olarak tercih edilir.

5#
bakırcılık, zanaat

Ülkenin en büyük bakırcı çarşısı olan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı’nın tam tarihi bilinmese de 19. yüzyılda yapıldığı tahmin edilir. 8 sokağa yayılmış ahşap vitrinli dükkânlardan oluşur ve bölgeye gelen turistler için çok ilgi çekici bir merkezdir.

6#
bakırcılık, zanaat

Anadolu’nun birçok yerinde bulunan çarşıların biri de Safranbolu’dadır. Bu çarşı Safranbolu Demirciler Çarşısı olarak da bilinir. Safranbolu’yu ziyaret ederseniz bu çarşıdan sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

7#
bakırcılık, zanaat

Tüm Türkiye’de özellikle de 50 ve 60’lı yıllarda bakırcılık geleneği revaçta olsa da bazı şehirler bakırcılık merkezleri olarak ünlenmiştir. Anadolu’nun göbeğindeki Çorum da bu köklü geleneğe kendi gözlerinizle şahit olabileceğiniz merkezlerden biridir.

8#
bakırcılık, zanaat

1887 yılında Hartavizade Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan Urfa Bakırcılar Çarşısı’nda hem Osmanlı döneminden kalma antika bakırları hem de daha yeni tarihli bakırcılık örneklerini bulmak mümkün. Bu tarihi çarşıda en çok ilgi gören bakır eşyalar ise Balıklıgöl temalı sinilermiş.

 24 okunma

akin aksoy