Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
5958
post-template-default,single,single-post,postid-5958,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
moustache

10 Madde İle Erkekler İçin Sakal Bakım Önerileri

Sağlıklı ve güzel bir sakala sahip olmak için ayda bir kez mahalle berberine uğramanın yeterli olduğu günler artık geride kaldı. Son zamanların erkek modasına farklı sakal modelleri hâkim olurken sakal bakımına yönelik birçok ürün piyasaya sürülüyor ve sağlıklı bir sakala sahip olmak için ipuçları havalarda uçuşuyor. Bakımlı ve sağlıklı sakalıyla göz doldurmak isteyen beyler için en güzel sakal bakım önerilerini 10 maddede topladık.

1#

Sakalınızı yıkarken kullanacağınız ürünler büyük önem taşıyor. Uygun ürünleri kullanmadığınız takdirde cildiniz ve sakalınız kuruyabilir, pullanma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple sakal için özel olarak üretilmiş şampuanları tercih edebilirsiniz.

2#
gülmek, gülen adam

Aynı saçlar gibi bazen sakallar da kepek kurbanı olabiliyor. Sakalınızda kepek sorunu yaşıyorsanız, bu durumun önüne geçmek için kepek şampuanı kullanabilirsiniz. Önce sakalınızı ıslatın, sonra ürünü uygulayıp etki etmesi için bir süre bekleyin ve iyice durulayın.

3#

Eğer sakallarınız zor taranıyorsa şampuandan sonra saç kremi de uygulayabilirsiniz. Böylece hem daha yumuşak hem de daha kolay taranan sakallarınız olur.

4#

Bir yandan sakalınızı yumuşatıp bir yandan da bakım yapmanın bir diğer yolu ise sakal bakım yağlarını tercih etmek. Eğer bu bakımı doğal bir malzemeyle yapmak isterseniz zeytinyağını bir pamuğa dökerek sakalınıza masaj yapmayı tercih edebilirsiniz. Ya da kokusunu sevdiğiniz diğer yağları kullanabilirsiniz, özellikle saç bakımı için de tercih edilen argan yağı uygun bir seçenek olabilir.

5#
berber, makas, jilet, tarak

Sakalınızı sık sık taramak da sakal bakımının önemli bir parçasıdır. Taramak hem sakallarınızın hava almasını sağlar hem de masaj etkisi yaratarak kan dolaşımını hızlandırır.

6#
genç erkek

Eğer sakal bırakmaya yeni başladıysanız sabırsız olmayın ve konunun uzmanlarına kulak vererek sakalınız iyice uzamadan – ki bu tahminen 6 hafta kadar sürecektir – ona şekil vermeye çalışmayın.

7#

Jilet ya da tıraş makinesi, tercihiniz hangisi olursa olsun sakalınızın bakımlı gözükmesi için ona düzenli olarak şekil vermeniz gerekecektir. Birkaç günde bir ayna karşısına geçmeyi aksatmayın.

8#
berber, makas, jilet, tarak

Eğer sakalınıza eşlik eden bir bıyığınız da varsa ona da aynı özeni göstermelisiniz. Bıyığınızı düzeltmek için ince uçlu bir makas kullanabilirsiniz.

9#
genç erkek

Konu sakalınızın tarzına geldiğinde ise konunun uzmanları yüz şeklinize uygun bir sakal belirlemenizi ve bunu değiştirmemenizi tavsiye ediyor. Böylece kendinizle özdeşleşen bir tarz yaratabilirsiniz.

10#
genç erkek

Size en uygun sakalı seçmek için en önce yüz şeklinizi belirleyin. Eğer yuvarlak bir yüzünüz varsa, çenenizdeki sakalları yanaklarınızdakilerden daha uzun tutmalısınız, ayrıca sakalınızın ucunu sivrileştirmeyi de tercih edebilirsiniz. Eğer yüzünüz kare şeklindeyse çene kısmındaki sakallarınızı daha uzun tutarken yanaklarınız ve boynunuzdakileri daha kısa kullanmalısınız.

 1,268 okunma

akin aksoy