Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9659
post-template-default,single,single-post,postid-9659,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
el işi

10 Madde İle Çeyiz Sandıklarının Vazgeçilmezi Kanaviçe

Ekranlarımızı şenlendiren Türk dizileri bizi farklı hikâyelerle tanıştırdığı gibi farklı mekânlara, farklı şehirlere de taşıyor. Türkiye’nin dört bir köşesinde çekilen diziler Anadolu’nun şehirlerini, kasabalarını, güzel doğasını yakından tanımamızı sağlıyor. Televizyon tarihinin farklı dönemlerinde bizi Anadolu’da gezintiye çıkaran 10 diziyi listeledik.

1#
el işi

Kanaviçe yapmak için gerekli malzemeler öncelikle örnek bir model, modele uygun renklerde iplikler, kumaş ve iğneden oluşuyor.

2#
el işi

Kanaviçede genellikle çok canlı renkler kullanılır ve kanaviçe iplikleri diğerlerinden farklı özel bir üretimdir.

3#
el işi

Kanaviçe için genellikle delikli bir kumaş olan etamin kullanılır ama üstüne kasnak gereceğiniz düz bir kumaşa da kanaviçe yapabilirsiniz.

4#
el işi

Daha kolay işlemek için isterseniz etamini de kasnağa gerebilirsiniz.

5#
el işi

Desen, kumaş üzerine çarpı atarak nakşedilir ve bu nedenle kanaviçenin diğer adı “çarpı işi”dir.

6#
el işi

Sonradan hayal kırıklığı yaşamamak için renklerin uyumuna dikkat etmelisiniz.

7#
el işi

Ne kadar büyük ve karışık bir desen seçerseniz kanaviçeyi bitirme süreniz de o kadar uzar.

8#
el işi

El emeği eserinizi daha sonra çerçeveletip bir tabloya dönüştürebilirsiniz.

9#
el işi

Eskiden daha çok yastıklara, örtülere, minderlere işlenen kanaviçe bugün el emeği göz nuru bir hediye alternatifi olabilir.

10#
el işi

Özellikle yöresel kıyafetlerde tercih edilen kanaviçeyi oryantal bir hava katmak istediğiniz bütün giysilerinize uygulayabilirsiniz.

 1,625 okunma

akin aksoy