Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18335
post-template-default,single,single-post,postid-18335,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Zeki Alasya’nın Canlandırdığı Karakterleri Nasıl Bilirsiniz?

Muhtemelen başlığı görünce “hep iyinin rolleriydi” dediniz. Aslında bu doğru cevap. Hatta kariyerinde televizyon dizilerinin de önemli bir yer tuttuğu Türk Sineması’nın ve tiyatro tarihimizin önemli ismi Zeki Alasya burada da hep iyicil rollerde yer almıştır. Yine de izleyiciyi ters köşe yaptığı rolleri de yok değildir. Bu listede 1943-2015 yılları arasında yaşayan sanatçımızı beyaz perdede canlandırdığı 7 farklı karakter ile ekranlarınıza getiriyoruz.

Köyden İndim Şehire

Komedi filmi Salak Milyoner’de birbirinden saf dört kardeş köydeki arazilerinde bir küp dolusu gömü bulmuşlardı. Devam filmi olarak çekilen Köyden İndim Şehire’de ise aynı kardeşler altınları bozdurmak için bu kez şehre inerler. Himmet Ağabey’in (Zeki Alasya), dört kardeşin en büyüğü olarak diğerlerini ve tabii bir çuval altını idare etmesi gerekmektedir. Ne var ki o da en az Hayret (Metin Akpınar), Saffet (Kemal Sunal) ve Gayret (Halit Akçatepe) kadar şehir hayatından habersizdir.

Tarkan: Altın Madalyon

Altın Madalyon, Kartal Tibet’in çizgi roman kahramanı Tarkan’ı canlandırdığı aynı isimli film serisinin dördüncüsüdür. 1972 yapımlı bu film, uzun yıllar tiyatro sahnesinde yer alan Zeki Alasya’nın sinemada rol aldığı ilk filmlerden biridir. Rol gereği Doğu Vandal kralıdır ve Batı’nın kralı olan kardeşini öldürerek imparatorluğu hâkimiyeti altına almaya çalışmaktadır. Vandal Kralı, Alasya’nın büründüğü nadir “kötü karakter” rollerinden biridir.

Mavi Boncuk
tarık akan, kemal sunal, münir özkul

Gururlarını kıran bir olay yüzünden intikam almak amacıyla gazino sanatçısı Emel Sayın’ı kaçıran 6 iyi niyetli ve saf insanın komik hikâyesini izlediğimiz bir film Mavi Boncuk. Birbirinden ünlü oyuncuların rol aldığı romantik komedi türündeki film Türk Sineması’nın en eğlenceli yapımları arasında bulunuyor. Şeker Kamil rolündeki Zeki Alasya ise hem bu 6 arkadaştan biri hem de Sadık Şendil ile filmin senaryosunu kaleme alan kişidir.

Aslan Bacanak

Zeki Alasya ve Metin Akpınar, 1960’lardan itibaren 30 yıl boyunca ülkenin birbirinden ayrı düşünülemeyen ikilisiydi. Beraberce Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nu kurmuşlar, çoğu filmde birlikte rol almışlardı. Tıpkı 1977 tarihli Aslan Bacanak’ta olduğu gibi. Filmin senaryosunda, minibüs şoförü Selim (Zeki Alasya), taşındığı mahallenin kabadayısı Halim’in (Metin Akpınar) kız kardeşine âşık olur ama bunu Halim’e itiraf etmesi hiç de kolay olmaz.

Güler misin Ağlar mısın?

Güler misin Ağlar mısın, Zeki ve Metin ikilisinin gerçek isimleriyle rol aldığı 1975 yapımlı Osman Seden filmidir. Filmde bir tatil köyünde inşaat işlerinde çalışan Zeki ile otelde çalışan Metin’in iki arkadaş olarak iyi yürekli, ince ruhlu hallerini izleriz. Muhteşem ikili bu kez kendi kazançlarından olma pahasına, evi yıkılmak istenen Rasim Usta’ya (Kadir Savun) destek olmak için kolları sıvarlar. Otel sahibi Cemal Bey’i karşısına alan ikili filmin sonunda yine kazanan taraf olur.

Petrol Kralları

Zeki ve Metin, Petrol Kralları filminde de ayrılmaz iki arkadaştır. Aynı evi paylaşmakta ve sevdikleri kızlarla evlenebilmek için dükkân açma hayalleri kurmaktadırlar. Tam evlerini satmaya kara verdiklerinde bahçelerinden petrol çıkarabileceklerini öğrenirler. Araba tamircisi Zeki ve Metin’in hayalleri bu kez petrol kralı olma isteğiyle dolar. 1978 yapımlı filmin yönetmen koltuğunda oturan kişi de Zeki Alasya olmuştur.

Nereye Bakıyor Bu Adamlar?

Zeki, beşik kertmesini bulmak isteyen arkadaşı Metin’le köyden şehre gelir. Onlar şaşkın şaşkın etrafa bakarken bir reklamcı tarafından çekilen fotoğrafları farkında olmadan reklam yıldızı olmalarını sağlar ve bundan sonra komik olaylar birbirini izler. İkilinin rol aldığı filmlerde genellikle Zeki daha saf, Metin daha açıkgöz rollere bürünmüştür fakat bu filmde oyuncular aynı saflıkta iki karakteri canlandırmaktadırlar.

 1,505 okunma

akin aksoy