Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19671
post-template-default,single,single-post,postid-19671,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
at, ahşap oyuncak

ZAMANIN ESKİTEMEDİĞİ AHŞAP İŞÇİLİĞİ

Ahşap işçiliğinin bazı alanları günümüzde kaybolan meslekler arasında geçiyor olsa da ortaya konmuş eserler, üzerinden yüzyıllar geçmiş olsa bile ilgi görmeye ve değerini korumaya devam ediyor. Farklı detaylarıyla ele aldığımız ahşap işçiliği bu sayfamızın konusu…

1#
ahşap oymacılığı

Ahşap işçiliğinde sanatın konuştuğu alan ahşap oyma faaliyetidir. Ahşap üzerinde yapılan çizimin ardından kesici aletlerle fazlalık çıkarılır, istenen şekli vermek için kakma, yakma, kabartma gibi birçok teknik uygulanır.

2#
ahşap kapı

Büyük bir zarafetle oyulmuş ahşap eşyalar hem kullanılan ağacın kalitesi hem üzerine işlenen sanatın derinliği ile nesilden nesile kalan değerli miraslardır. Bu eserlerde kullanılan desenler, figürler ve renkler toplumların kültürel yaklaşımlarından izler taşır.

3#

Ahşap işçiliğinin en güzel örneklerini Anadolu’daki camilerin mihraplarında, minberlerinde, sütunlarında, kapı ve pencerelerinde görebilirsiniz. Özellikle ahşap sanatında geometrik desenlerin hâkim olduğu Selçuklu döneminden kalan eserler eşsiz güzelliktedir. Fotoğraftaki Beyşehir Eşrefoğlu Camisi de onlardan biri.

4#

İşi ağaç, ahşap olan farklı meslek kolları vardır. Örneğin yakın geçmişte kaba ağaç işleriyle uğraşan dülgerler vardı. Onlar yaygın olan ahşap evlerin cephelerini yapar, çatılarını aktarır, merdivenlerini tamir ederdi. Kimi ahşap evlerin iç ve dış detayları oya gibi işlenerek değeri kat kat artırılırdı.

5#
ahşap oymacılığı

Dünyada ahşap oymacılığında etkileyici örnekler veren yerler arasında Uzakdoğu ülkeleri de öne çıkıyor. Fotoğrafta gördüğünüz eser Tayland’dan. Yakın Doğu’da kullanılan geometrik desenlerin yerini Uzakdoğu’da hayvan figürlerinin aldığını bu eser üzerinde de görebilirsiniz.

6#
ahşap oymacılığı

Kaşık, havan ve kesme tahtası gibi ahşap eşyalar bir makine aracılığıyla kesilip biçilebileceği gibi tüm detaylarıyla bir ahşap ustasının elinden de çıkabilir. İşte sanattan söz edebileceğimiz an budur. Tasarlanmış, el emeği ile işlenmiş ahşap ürünler geçmişte olduğu gibi günümüzde de değer gören eşyalardır.

7#
ahşap oymacılığı

Ahşap işiyle uğraşan meslek erbapları arasında marangozlar günümüzde başı çekmekte. Ellerine gelen ağaç malzemelerle yapamadıkları eşya neredeyse yok gibi… Mobilyalar, araç gereçler, dekoratif objeler hatta oyuncaklar… Bu kez işin içine makineler de giriyor ama yine de ne kadar ince işçilik gösterilirse ürünleri o kadar dikkat çekiyor.

 1,043 okunma

akin aksoy