Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23817
post-template-default,single,single-post,postid-23817,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI NELERDİR?

Dünyada var olduğumuz sürece, yaşayabilmek için enerjiye ihtiyacımız var bu nedenle enerjiyi ne kadar verimli kullanırsak geleceğimize de o kadar iyi yatırım yapmış oluruz. Konu enerji ve teknoloji olunca ilk akla gelenlerden biri şüphesiz yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Son yıllarda bu sonsuz kaynakların kullanımıyla birlikte doğa dostu çözümler de hayatımıza girdi. Bu yazımızda yenilenebilir enerji kaynakları hakkında kısa bilgiler paylaşacağız.

1#

Kendini yenileyebilen ve sonsuz olan enerji kaynaklarına kısaca yenilenebilir enerji diyoruz. Yenilenebilir enerji kaynağı denince akla ilk gelenlerden biri güneş enerjisidir çünkü teknolojinin de gelişmesiyle birlikte artık güneş enerjili sistemleri günlük hayatımızda da sıkça kullanılır olduk. Bu sistemin çalışma prensibi basittir; üretilen enerji, invertörler ile merkezi şehir şebeke sistemine bağlanır bu sayede panellerden üretilen enerji, doğrudan şebeke sistemine iletilmiş olur. Kurulumu kolay ve ömrü uzun olan güneş panelleri sayesinde sonsuz bir kaynak olan güneşten maksimum fayda sağlanır. Güneş enerjisinin kullanım alanlarından birkaçı; tarım alanları, endüstriyel alanlar, günlük kullanım malzemeleri, enerji santralleri vb. gibi alanlardır.

2#

Kullanımı en yoğun olan bir diğer yenilenebilir enerji kaynağı ise rüzgâr enerjisidir. Rüzgârda yaşanan hareketlilik önce mekanik enerjiye ve ardından elektrik enerjisine dönüşür, bu sayede rüzgâr enerjisi elde edilmiş olur. Rüzgâr enerjisi ile hava kirliliği minimuma inerken, iklim değişikliğine karşı önemli bir potansiyel oluşturur. Radyasyon yaymaması temiz ve sonsuz bir enerji kaynağı elde edilmesine olanak sağlar. Evlerde, işletmelerde, park ve bahçe aydınlatmalarında, sulama sistemlerinde rüzgâr enerjisinden maksimum fayda elde edilir.

3#

Yerin derinlerinde bulunan sıcak bölgelerden yeryüzüne doğru yayılan iç ısı, jeotermal enerji olarak adlandırılır. Jeotermal enerji elektrik enerjisi üretiminde, konut ve seraların ısıtılmasında, termal tesislerde kullanılan en önemli enerji kaynaklarından biridir.  Düşük maliyetli ve güvenli olmasının yanı sıra diğer kaynakların aksine daha az tesise ihtiyaç duyar. Üretimi sırasında herhangi bir fosil yakıt tüketimine yol açmadığından son derece güvenli ve çevre dostu olan yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir.

4#

Biyokütle enerjisi de yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkar. Organik maddelerden, çeşitli yollarla elde edilen bir enerji türüdür. Teoride enerji üretimi için kullanılan bitkilerin yeniden yetiştirilmesi mümkündür bu nedenle biyokütle enerjisi için de yenilenebilir enerji kaynaklarındandır diyebiliriz. Biyokütle enerjisi elde etmek için birkaç adım uygulanır. Tarım atıkları, orman organik atıkları, hayvansal atıklar ve benzeri atıklar oksijensiz ortamda çürütülür, bu sayede canlı kaynaklardan enerji elde edilmiş olur. Organik maddelerden elde edilen bu enerji türü, biyokütle enerjisi olarak adlandırılır.

5#

Hidroelektrik enerjisi, tarım alanında sulama yapmak için kullanılan yenilenebilir enerji türlerinden biridir. Hidroelektrik santrallerinin suyun bulunduğu iki farklı nokta arasındaki potansiyel enerjiyi kullanması ile enerji üretimi sağlanmış olur. Hidroelektrik enerjisi için dünyada en fazla enerjinin elde edildiği kaynak demek mümkündür.

6#

Teknolojinin gelişmesiyle okyanus enerjisi kavramını da hayatımıza dâhil ettik. Yenilebilir enerji kaynakları denince belki ilk akla gelenlerden biri değildir ancak okyanus enerjisi de çok önemli bir kaynaktır. Denizlerde ve okyanuslarda oluşan gelgitlere ve dalgalara bağlı olarak enerji üretimi sağlar. Günümüzde çok yaygın olduğunu söyleyemeyiz ancak teknoloji bu hızla ilerledikçe yakında adından sıkça söz edeceğimiz de bir gerçek.

 2,825 okunma

Derya Ülkar