Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
6002
post-template-default,single,single-post,postid-6002,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Yaz Günlerinin Serinleten Meyvesi Karpuzun 10 Faydası

Yazın sıcak günlerinde herkesin severek tükettiği karpuzun birçok faydası bulunur. Güzel tadı kadar sağlığımıza olan yararları ve serinletici etkisiyle de öne çıkan karpuz; pikniklerin, bahçede geçirilen güzel akşamüstlerinin, sahil keyfinin değişmez meyvesidir. Diğer meyveler gibi doğal da olsa şeker barındıran karpuzu dikkatli tüketmek gerekir, özellikle şeker hastalığı ya da şekere yatkınlığı olanların doktorlarıyla görüşmeden fazla karpuz tüketmeleri tehlikeli olabilir. Bu lezzetli meyvenin tadını en güzel şekilde çıkarmak, karpuzun faydalarından yararlanmak için listemize göz atabilirsiniz.

Karpuzlu İçecekler
meyve suları

Sulu ve tatlı bir meyve olan karpuz, yaz sıcağında serinlemenizi sağlayacak içecekler için çok uygun bir malzemedir. Karpuzu diğer meyveler ve soda gibi serinletici içeceklerle karıştırarak lezzetli meyve kokteylleri hazırlayabilirsiniz.

Renkli Süslemeler
meyve suları

Karpuz, sofralarınızı süslemek için de kullanabileceğiniz bir meyvedir. Karpuz kabuğunu oyarak yapacağınız süslemeleri davet sofralarına yerleştirebilir, yeşil salatalarınızı renklendirmek için küp küp doğrayacağınız karpuz kabuklarını sirke ve şeker ile pişirerek salatanızın üzerine serpiştirebilirsiniz.

İyice Soğutulmuş Bir Karpuzun Serinliği Hiçbir Şeyde Yoktur
meyve

Buzdolabında ya da eski usul denize, nehre sarkıtılarak iyice soğutulan bir karpuz sıcaklarda serinlemek için en güzel yiyecektir.

Karpuz Çok Su Barındırır
meyve

Karpuzda çok fazla su bulunur. Yaklaşık olarak yüzde doksanı sudan oluşan karpuz sıcak havalarda kaybettiğiniz suyu telafi etmek için ideal bir meyvedir.

Vitamin Mineral Deposu
meyve

Karpuz diğer meyveler gibi vitamin ve mineraller açısından zengin bir yiyecektir. Özellikle C ve A vitaminleri içeren karpuz, aynı zamanda bir sodyum ve potasyum kaynağıdır.

Hafif Öğünler
meyve

Yazın en sevilen menülerinden biri karpuz – beyaz peynir ikilisidir. Hem hafif hem de besleyici bir seçenek olan bu favori ikili ile doyurucu ve hafif bir öğle ya da akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Liflerin Getirdiği Sağlık
meyve

Lifli bir gıda olan karpuz, sizi tok tutar. Üstelik lifli gıdalar sindirim sisteminiz için oldukça yararlı olduğundan, karpuz da sindirim sistemi dostu bir meyvedir.

En Hafif Tatlı
meyve

Herkes tatlıyı sever ama içerdiği şeker nedeniyle tatlıların sık tüketilmesi doğru değildir. Canınız tatlı çektiğinde ağır tatlılar yerine karpuzu tercih ederek daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

Çocukların Sevdiği Lezzet
meyve

Özellikle yazları piknikte, plajda çocukları yemek yemeye ikna etmek zor olabilir. Ancak karpuz çocukların da sevdiği bir yiyecek olduğu için böyle durumlarda kurtarıcınız olarak yardıma koşar.

Beta – Karoten ve Likopen Zengini
meyve

Diğer kırmızı meyveler gibi karpuz da beta karoten ve likopen açısından zengindir. Güçlü bir antioksidan olan likopenin, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağladığı da düşünülmektedir.

 1,511 okunma

akin aksoy