Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
27990
post-template-default,single,single-post,postid-27990,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ÜNLÜ YEMEK MÜZELERİ

Günümüzde gezi rotalarını farklı lezzetler tatmak için planlayanların sayısı giderek artıyor; geleneksel tatların tanıtıldığı yemek müzeleri de haliyle çoğalıyor. Ülkelerin mutfak kültürünü, öne çıkan gastronomik ürünlerini, hazırlama ve pişirme yöntemlerini keyifli sunumlarla tanıtan ünlü yemek müzelerini listeledik.

1#

Uygur kökenli olan ve çorba içinde sunulan erişteye Japonya’da “ramen” deniyor. Japonya’daki Shin-Yokohama Ramen Müzesinde bu geleneksel lezzetin üretimi, tarifleri, ramen sosları ve sunumları hakkında bilgiler veriliyor.

2#

Çikolatanın başkenti olarak nitelendirilen Brüksel’de de tam altı tane çikolata müzesi bulunuyor. “Choco Story” adlı müzede kakaonun çikolataya dönüşüm serüveni enfes kokular eşliğinde anlatılıyor. Çikolatayla ilgili sergilerin yanı sıra çikolata ustası tarafından âdeta bir gösteriye dönüşen çikolatalar ziyaretçilerin gözleri önünde hazırlanıyor, sonra da tadımı yapılıyor.

3#

Hollanda’da 600 yıldan fazladır süren bir gelenek olan peynir üretimini taçlandıran Amsterdam Peynir Müzesinde ülkenin tüm peynirleri bulunuyor. Ziyaretçilerin dilediği peyniri satın alabildiği müzede tadım ücretsiz.

4#

Kimchi Müzesinde Kore mutfağının ana elementlerinden olan kimchi turşusu ile ilgili tüm detaylar sergileniyor. Ziyaretçilere kimchi yapımı ve tadımları keyifli etkinliklerle sunuluyor. Salamura üretimi hakkında akademik yazılar ve kitapların olduğu bir kütüphanesi de bulunan müzede ülkenin diğer geleneksel lezzetleri de tanıtılıyor.

5#

Almanların patentini bile aldığı en popüler lezzetlerinden olan köri soslu sosis için bir de müze açılması şaşırtıcı olmasa gerek! Berlin’deki müzede; görme, koku ve ses duyularını harekete geçirmeyi amaçlayan sergiler ve gösteriler yapılıyor. Öne çıkan özellikler arasında koklama istasyonları olan bir baharat odası, sosis şeklinde bir kanepe, köri sosisi temalı şarkılar çalan ses istasyonları ve köri sosisi hazırlama atölyesi yer alıyor.

6#

Kanada’da patates tarlalarının arasında yer alan Prince Edward Adası Patates Müzesinde patates ve tarımıyla ilgili tüm süreç detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ülkenin en lezzetli patateslerinin bulunduğu müzede; tarımsal araç-gereçlerin yanı sıra patates şeklinde seramikler, tuzluklar, bardaklar hem sergileniyor hem satılıyor.

 779 okunma

Derya Ülkar