Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16558
post-template-default,single,single-post,postid-16558,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Uç… Uç… Uçurtma

Uçurtma sadece çocukların eğlencesi değil, uçurtma tutkunu yetişkin insanların sayısı da gün geçtikçe çoğalıyor. Uğraşırken gökyüzüne bakmayı gerektiren uçurtma için sayfanızı aşağı kaydırabilir, rüzgârı biraz da olsa arkanızda hissedebilirsiniz.

1#

Çoğumuzun uçurtmayla oynadığı zamanlar hayatımızın kısacık anlarından ibarettir belki ama bu eğlenceli oyuncağın icadı MÖ 3000’lere ve Çin’e kadar uzanıyor. Oyuncak dediğimize bakmayın Uzakdoğu’da uçurtmanın, balık tutmaktan haberleşmeye kadar çok amaçlı olarak kullanıldığı biliniyor.

2#

Avrupa’da Marco Polo aracılığıyla taşınan uçurtma rüzgâr ve hava akımlarıyla ilgili bilimsel deneylerde kullanıldığı gibi 1. ve 2. Dünya Savaşlarında gözlem amaçlı kullanılmış ve tabii zaman içinde uçurtma yapımında kullanılan malzemeler de çeşitlenmiş. Daha sağlam ve hafif olması için fiberglas, karbon grafit, ripstop naylon gibi malzemeler kullanılmaya başlanmış.

3#

Son 50 yılda uçurtmaya olan ilgi fazlalaşınca üç köşegenli altıgen uçurtma modeliyle birlikte, rokaku tipi uçurtma, delta conye, dörtgen uçurtma gibi çeşitler üretilmiş. Çocuklarla birlikte klasik bir uçurtma yapmaksa oldukça kolay. Elinizde gerekli malzemeler ve adım adım takip edeceğiniz bir plan olması yeterli.

4#

Winston Churchill “Uçurtmalar rüzgâr gücü ile değil, rüzgâra karşı koydukları için yükselirler.” demiş. Aslında bir uçurtmanın havada asılı kalmasını sağlamak, başka bir ifadeyle bir uçurtmayı uçurmak, havanın kaldırma kuvveti ve yerçekimi arasındaki dengeyi sağlamakla ilgili.

5#
uçurtma festivali

Uçurtmanın havada sağa sola sallanmasını engelleyen, alt kısmına ağırlık vererek yukarı doğru süzülmesini sağlayan kısmı kuyruğudur ve bir uçurtma en çok da rengârenk püsküllü kuyruğunun gökyüzünde süzülüşüyle dikkat çeker.

6#

Uçurtma uçururken dikkat edilmesi gereken detaylar da vardır. Bunlardan biri elektrik hatlarının, balkon ve yüksek binaların olmadığı büyük düzlüklerde uçurmaktır. Kontrol edebileceğinizden büyük uçurtmalar uçurmayı denememeli, ip olarak tel kullanmamalısınız.

7#
uçurtma festivali

Günümüzde dünyanın her yerinde uluslararası uçurtma festivalleri düzenleniyor ve bunlardan en büyüğüne Hindistan ev sahipliği yapıyor. Uluslararası festivallerde iyi dereceler kazanan ülkemizde de ilkbahar geldiğinde Mardin’den Ankara’ya, Antalya’dan İzmir’e büyük uçurtma festivalleri yapılmakta…

akin aksoy