Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17930
post-template-default,single,single-post,postid-17930,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

TÜRK SİNEMASI’NDA BELGİN DORUK RÜZGÂRI

Yeni jenerasyon, 1970’lerin ortalarında sinemayı bırakan Belgin Doruk’un filmlerine kendini biraz yabancı hissedebilir. Hatta bir önceki jenerasyon da sanatçıyı aktif döneminde değil önceden çevirdiği filmler sayesinde tanıyıp sevmiştir. 20 yıllık oyunculuk kariyerinde güzel işlere imza atmış ve adını Türk Sineması tarihine yazdırmış Belgin Doruk’u tüm jenerasyonlar için Kültür ve Yaşam ekranlarına getiriyoruz.

1#

Oyunculuk, 1936 yılında dünyaya gelen Belgin Doruk’un çocukluk hayaliydi. 1952 yılında henüz ortaokul son sınıftayken girdiği yarışmadan birinci olarak çıktı. Annesinin desteğini arkasına, babasının ve okulunun restini karşısına alan küçük Belgin sinemayı seçerek ilk filmi Çakırcalı Mehmet Efe’nin Definesi için aynı yıl kamera karşısına geçti.

2#

Bir yıl sonra, yani 1953’te ikinci kez yarışmaya katıldı ama bu seferki bir güzellik yarışmasıydı ve buradan da Türkiye İkinci Güzeli olarak ayrıldı. 1954’te yönetmen Faruk Kenç ile evlendi, bir yıl sonra kızı dünyaya geldi. Belgin Doruk 20’li yaşlarının ortasında, senarist ve yönetmen olan Özdemir Birsel’le ikinci evliliğini gerçekleştirdi.

3#

1950’lerin ortalarından itibaren hem çalkantılı bir özel hayatı hem de tam sürat ilerleyen bir sinema kariyeri vardı. 1955 yılında, -yani henüz 19 yaşında iken- bir yıl içinde üç filmde oynamıştı. Bunlardan, Kerime Nadir’in romanından uyarlanan Son Beste filmi büyük ses getirdi. Rol arkadaşı Zeki Müren’le beyaz perde için iyi bir ikili olmuşlardı ve sonraki yıllarda başka projelerde de bir araya geldiler.

4#

Film teklifleri art arda geliyor, bir yıla birkaç film sığdırıyordu. 23 yaşında iken Göksel Arsoy’la başrollerini paylaştığı Samanyolu filmi izleyici üstündeki “star” algısını güçlendirdi. Aynı yıl, Ömrümün Tek Gecesi ve Ölmeyen Aşk filmleri vizyona girmiş, romantik dramların aranılan oyuncusu haline gelmişti.

5#

Sanatçının zirvede olduğu dönemlerle Küçük Hanımefendi filmlerinin çekilip yayınlandığı dönemler eş zamanlıdır. Ayhan Işık’la başrolleri paylaştığı, 1962’de vizyona giren romantik komedi türündeki film gişe rekoru kırmış ve devam filmleri peşi sıra gelmişti. Beş özgün filmden oluşan seri, oyuncunun Türk Sineması tarihine “Küçük Hanımefendi” lakabıyla geçme nedenidir.

6#

1960’lara damga vuran aktris Belgin Doruk’tu diyebiliriz. Orhan Elmas’ın yönettiği polisiye-dram türündeki Duvarların Ötesi’nde, Haldun Dormen’in ilk kez yönetmenlik yaptığı Bozuk Düzen isimli deneme filminde, fantastik senaryosuyla bilinen Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’de de rol alan oyuncu, romantik komedilerle kendini sınırlamamıştı.

7#

Sanatçıya, Altın Koza Film Festivali’nde kazandığı En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Ayşecik Yuvanın Bekçileri filmi ile geldi. Onlarca filmde oyunculuk sergileyen Belgin Doruk için 1970’lerin başları, son filmlerini çevirdiği yıllar oldu ve özel hayatında sıkıntılar yaşadığı için 1975 yılında sinemayı bıraktığını açıkladı. Sinema arşivimizde kült filmlere imza atmış olan ünlü oyuncu 1995 yılında İstanbul’da aramızdan ayrıldı.

 1,461 okunma

akin aksoy