Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17374
post-template-default,single,single-post,postid-17374,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Son Yüz Yılın Önemli Bilimsel Gelişmeleri

Şu an teknolojiye dair kullandığımız ne varsa son 200 yılda üretildiğini ama insanlık tarihinin binlerce hatta yüzbinlerce yıllık geçmişi olduğunu okuyunca düşünce denizlerine dalıyor da çıkmakta zorlanıyor insan. Ama biz sizi fazla derinlere daldırmadan hemen son yüzyılın bilimsel gelişmeleri ile buluşturalım istiyoruz. Ekranınızı lütfen aşağı doğru kaydırın. 🙂

1#
bilim, icat

İnsanlık tarihinde ilk motorlu uçuş 17 Aralık 1903’te yapıldı, yani 20. yüzyılın hemen başında. Kulağa ne kadar da yakın geliyor öyle değil mi? Bu uçuş Orville Wright’ın pilotluğunu yaptığı Flyer adındaki uçakla gerçekleşti ve yerden sadece 3 metre kadar yükselip 12 saniye havada kalınabildi.

2#
bilim, teknoloji, icat

1927 yılında görüntü ve sesin birlikte kaydedilmesi insanlığı ilk sesli sinema filmiyle buluşturdu. Caz Şarkıcısı/The Jazz Singer uzun metrajlı ilk film olarak sinema tarihine adını yazdırdı. Bildiğiniz gibi sinema maceramız, Lumiere kardeşlerin kamera ve projektörün bir arada olduğu sinematograf aletini icat etmesiyle başlamıştı.

3#
bilim, teknoloji, icat

1928 yılında Alexander Fleming tarafından penisilin bulundu. Penicillium notatum adlı bir tür küf mantarında keşfedilen bu antibiyotik, ilaçla tedavide milat denilebilecek bir dönem başlattı. Tabii penisilinin insanlarda kullanılabilmesi için 1941 yılını beklemek gerekecekti.

4#
bilim, teknoloji, icat

Computer/Bilgisayar adının ilk kez 1613 yılında kullanılmaya başlandığını ve o sıralar bu terimin aslında hesaplama yapan insanlar için kullanıldığını biliyor muydunuz? İlk programlanabilir bilgisayar ise Alman Konrad Zuse tarafından 1936 ve 38 yılları arasında yapıldı.

5#
bilim, teknoloji, icat

21 Temmuz 1969’da Ay’a ilk kez gidildi. ABD’li astronotlar Neil Armstrong ve Edwin Aldrin’in gerçekleştirdiği bu ilkten geriye kalan o ünlü cümle Armstrong’a aitti: “Benim için küçük insanlık için büyük bir adım.” Bununla birlikte insanlı ilk uzay uçuşunu 1961’de gerçekleştiren kişi Sovyet kozmonot Yuri Gagarin’di.

6#
bilim, teknoloji, icat

Bir yanda hiçbir tedavi ihtimali kalmamış bir hasta diğer yanda trafik kazası geçirerek beyin ölümü gerçekleşmiş olan bir kişi. Güney Afrikalı cerrah Christiaan Barnard, hastası Louis Waskansky’ye dünyada ilk kez yapılan kalp naklini gerçekleştirdiğinde yıl 1967’ydi.

7#
bilim, teknoloji, icat

İngiliz gökbilimci Edwin Hubble’ın adını taşıyan ve 15 milyar ışık yılı öteyi gözlemleyebilmesi hesaplanan Hubble Uzay Teleskopu 1990 yılında uzaya gönderildi. Sonrasında teleskobun gönderdiği bilgilerle uzay hakkında çok şey öğrendik. Örneğin sadece 1996 yılında milyarlarca yeni galaksi keşfedildi.

8#
bilim, teknoloji, icat

Bu başlığı internetin icadı için kullanmamızdan daha doğal ne olabilir ki? Sadece 20. yüzyılın değil geleceğin akışını şekillendiren bir bilimsel gelişmeden söz ediyoruz. İnternetin temeli 1960’larda ABD hükümetinin özel bir bilgisayar ağı kurmak istemesiyle atılmış ve 1990’larla hepimizin hayatına yavaş yavaş sirayet etmeye başlamıştı.

 5,834 okunma

akin aksoy