Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19254
post-template-default,single,single-post,postid-19254,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ONLARI SADECE MASALLARDAN MI TANIYORSUNUZ?

Tilkiyi, hikâyelerin içinde aklı sürekli kurnazlığa çalışan hayvan olarak tanıyoruz. Genellikle de o hikâyelerde bir sıçrar iki sıçrar sonra kendisinden daha akıllı bir hayvan karşısında kala kalır. Masallara bakınca sevsek mi kızsak mı bilemediğimiz tilkilerin doğadaki halleri ise olağanüstü güzelliktedir. Bu ünlü hayvanların biraz da gerçek yaşamlarına kulak kabartmaya ne dersiniz?

1#

Fotoğrafta gördüğünüz kızıl tilki dünyada en yaygın olan türdür ve dış görünüşüyle masallarda geçen tilki karakterinin ta kendisidir. Ormanlardan, tarlalara, hatta şehir içlerinden deniz kenarlarına pek çok yerde görülebilir. Genellikle yalnız dolaşan ve avlanan canlılardır.

2#

Yukarıda gördüğünüz sevimli de bir tilki türü. Kendisi, Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası’ndaki çöllerde yaşayan çöl tilkisi. Uzun kulaklarına rağmen bu familyanın en küçük üyesi. Avlanma konusunda yetenekli çöl tilkileri kazdıkları mağaralarından özellikle geceleri çıkar ve genellikle grup halinde dolaşırlar.

3#

Kalın tüyleri sayesinde soğukla baş edebilen kutup tilkisi Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika’nın kutup bozkırlarında yaşarlar. Kışın bembeyaz olan tüyleri yıl içinde bir kere post değiştirdikleri için yazın kahverengiye döner. Bu küçük kulaklı tilkilerin evi de buz içine oydukları deliklerdir.

4#

Amerika kıtasında yaşayan boz tilki ise adını sırtından ve kuyruğundan geçen gri renkli kalın şeritten alır, tüylerinin diğer bölümleri ise kahverengi tonlarıdır. Birçok tilkinin aksine ağaca tırmanabilen boz tilki, yine diğer tilkilerin aksine kendi mağarasını kazmaz, var olan oyuklara, ağaç kovukları ya da kaya yarıklarına sığınır.

5#

Tıpkı köpek, kurt, çakal gibi köpekgiller familyasından olan tilkilerin daha pek çok türü bulunur. Dış görünüşleri yer yer farklılık gösterse de ortak birçok özellik sergilerler. Örneğin köpekgillerden olan tilkilerin hiçbir türü havlamaz, adlandırması zor sesler çıkartırlar.

6#

İstisnasız hepsinin işitme yeteneği son derece güçlüdür. Oldukça hızlı koşabilen tilkilerin ne kadar çevik canlılar olduğunu söylemeye ise sanırız gerek bulunmuyor. Avlanmak için Dünya’nın manyetik alanını kullanan bu zeki canlılar, yüzlerindeki ve bacaklarındaki kıllar sayesinde de yönlerini tayin edebilirler.

7#

Etçil ve otçul biçimde beslenebilen tilkilerin kendileri de kartal, dağ aslanı, ayı gibi büyük hayvanlara av olabilmekteler. Ne yazık ki muhteşem tüyleri onları insanların da hedefi yapmakta ve kürkü için avlanan bazı tilki türlerinin soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya gelmektedir.

akin aksoy