Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23539
post-template-default,single,single-post,postid-23539,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

NİSAN AYINDA DOĞAN ÜNLÜ İSİMLER

Dilimize Farsçadan geçtiği düşünülen, Süryanice ve İbranicede de yakın tonlamalarla kullanılan “nisan” sözcüğünün Sümerlere kadar gittiği, Sümercede “nisag” kelimesinin “ilk meyveler” anlamına geldiği ileri sürülmekte. İngilizcede nisan ayının karşılığı olan “april” kelimesinin ise Latince “aprilis” sözcüğünden türediği ve Latincedeki “aperire” ifadesinin “açmak” demek olduğu da başka bir bilgi. Bu bilgiler ışığında, açan çiçeklerle, meyvelerle adından söz ettiren bahar aylarında “nisan” dediğimizde, tam da bu güzelliklere işaret ediyoruz diyebiliriz. Bakalım hangi ünlü isimler baharın bu güzel ayında dünyaya gelmiş?

1#

Şarlo karakterini yaratan Charlie Chaplin, 20. yüzyılın ilk yarısına, yani sessiz sinema dönemine damgasını vurmuş, dönemin koşullarının zorluğuna rağmen birbirinden ünlü onlarca film çevirmişti.

2#

Summertime şarkısıyla hafızalara kazınan caz sanatçısı Billie Holiday, 44 yaşında aramızdan ayrılmış, en büyük ödülleri de ölümünden sonra kazanmıştı.

3#

Amerikalı aktör Al Pacino, 1992 yılında Kadın Kokusu filminde, görme engelli Emekli Yarbay Frank Slade karakterini canlandırmış ve bu rolle En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanmıştı.

4#

Rol aldığı ilk film Jamon, Yabancı Dilde Film dalında Oscar kazanmış, 1993’te aldığı teklif ile ABD’ye gitmişti. Sonra kendisi de Barselona, Barselona filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmıştı.

5#

İlk kez, Atıf Yılmaz’ın yönettiği 1970 yapımlı Kara Gözlüm filminde Türkân Şoray’la başrolleri paylaşan Kadir İnanır, kariyerinin ileriki yıllarında da unutulmaz filmlerde başrol alarak Türk Sineması tarihinin efsane oyuncularından biri oldu.

6#

Kariyerine Ankara ve İstanbul’daki tiyatro sahnelerinde adım atan Binnur Kaya, çok sayıda televizyon dizisi ve sinema filminde rol aldı. Vavien ve Aramızda Kalsın filmlerindeki rolleriyle Eni İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı.

7#

Anadolu rock türünün kurucularından olan Cem Karaca, Moğollar, Kardaşlar, Dervişan gibi gruplarla çalışmış, hem o dönemlerde hem de daha sonra tek başına yol aldığı kariyerinde günümüze kadar ulaşacak unutulmaz şarkılara imza atmıştı.

 5,126 okunma

Derya Ülkar