Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14098
post-template-default,single,single-post,postid-14098,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Koleksiyoner Olmak İsteyenlere Başlangıç Seviyesinde Bilgiler

Sözlükte “koleksiyon” kelimesi “Öğrenme, yarar sağlama veya zevk amacıyla bir araya getirilmiş ve özelliklerine göre sınıflara ayrılmış nesnelerin bütünü.” olarak anlamlandırılıyor. Bu tanımdan, ilgi duyduğumuz, bir araya getirmekten zevk aldığımız her şeyin koleksiyonunu yapılabileceğimiz sonucunu çıkarabiliriz elbette… Listemizde hem koleksiyon yapabileceğiniz nesneleri hem de koleksiyoner olmaya niyetli iseniz bu işin bazı ön koşullarını bulabilirsiniz.

1#

“Sana pul koleksiyonumu göstereyim mi?” sorusu espri konusuna dönüşmüşse de koleksiyonculuk denince akla ilk gelen materyal puldur. Bununla birlikte topladığınız materyal ne olursa olsun mutlaka kendinize göre bir düzeniniz olmalı! Koleksiyonunuz genişledikçe kategorize etmeli ve kayıt tutmalısınız.

2#

Kâğıt ya da madeni para da en çok koleksiyonu yapılan materyallerdir. Koleksiyon sahibi olmak için büyük maddi imkânlara sahip olmak gerekir mi sorusunun cevabı toplamak istediğiniz nesneye göre değişir. Kurşun kalem koleksiyonu yapmak isteyen kişinin harcayacağı para miktarıyla büyük ressamların tablolarını toplayan kişinin harcayacağı miktar elbette farklı olacaktır. Fakat bu durum her ikisinin de koleksiyoner olduğu gerçeğini değiştirmez.

3#

Kişiyi iyi bir koleksiyoner olmaya itecek ana özellik sahip olduğu merak duygusu olacaktır. Böylece koleksiyonuna zor bulunan nadir parçalar ekleyecek, her biri hakkında araştırma yapıp bilgi sahibi olacak, nasıl muhafaza edeceği konusunda orijinal yöntemler bulacaktır.

4#

Koleksiyonerliğin yaşı yoktur. Bu işe erken ya da geç kalınmaz. Örneğin oyuncak koleksiyonu yapmak için büyümeyen bir çocuk ruhuna sahip olmanız yeterli gelecektir. Fakat sabırlı ve istikrarlı olmak gibi yetişkin özellikleri de yanınızdan ayırmamanız gereken destekçileriniz olacaktır.

5#

Sanat tarihi hakkında bilgi sahibi olmak hem yaptığınız koleksiyondan daha fazla keyif almanızı sağlayacak, hem kim bilir, sahip olduğunuz koleksiyonu evrensel bilgilerle zenginleştirdiğinizde bir gün müzelik bir statüye bile kavuşturabilecektir.

6#

Tabii bilgi sahibi olmanın yolu başka koleksiyonları incelemekten, sık sık müze ziyaret etmekten, sergi ve sanat fuarlarını gezmekten, kitap okumaktan, bu alanda uzman kişilerden fikir almaktan geçiyor. Böyle bir yol izlediğinizde, yani merak saldığınız konuyu derinlemesine incelediğinizde koleksiyonunuzda seçici ve titiz olmanız kaçınılmaz olacaktır.

7#

Bu meşgalenin bir sonu olmadığını, sürekli beslemek gerektiğini en başından kabul etmek motivasyonunuzu sürekli canlı tutacaktır. Bu yolculuğun size kazandıracağı en büyük özelliğin ise disiplin olacağını, hayata karşı tutkunuzu artıracağını söylemeden geçmeyelim.

 1,095 okunma

akin aksoy