Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23666
post-template-default,single,single-post,postid-23666,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KİNOA VE KİNOALI LEZZETLER

2013 yılında Birleşmiş Milletler Bölge Ofisi tarafından “Kinoa Yılı” ilan edilmiş ve o yıldan sonra ülkemizde de kinoa tarımı desteklenmiştir. Kinoa, anavatanı Güney Amerika olan, ülkemizde Konya Ovası’ndan Doğu Anadolu’nun yüksek bölgelerine yetiştiriciliği yapılabilen bir üründür. Son zamanların popüler lezzetlerinden olan kinoa için pirinç, bulgur kadar hayatımıza girmeye aday bir lezzet diyebiliriz.

1#

Kinoa, tohumları için tarımı yapılan bir bitkidir. Tahıl ürünleriyle benzer yönleri olduğu için buğdaygillerden sanılan oysa daha çok ıspanak, pancar gibi bitkilere yakın olan bir üründür. Kinoa kelimesi, Güney Amerika’nın And Dağları civarında konuşulan Keçuva dilinden İspanyolcaya ve oradan dilimize geçmiştir.

2#

Lizin gibi temel amino asitler ve bol miktarda kalsiyum, demir ve fosfor içeren kinoanın, farklı renklerde çeşitleri ve kullanım alanları bulunmaktadır. Beyaz kinoa, pilav ve dolma içlerinde, siyah kinoa salatalarda, kırmızı kinoa yüksek oranda E vitamini içerdiği için bebek mamalarında kullanılabilir.

3#

Diğer yiyeceklerde olduğu gibi kinoada da renk koyulaştıkça antioksidan değeri yükselir. Bu nedenle özellikle salatalarda siyah ve kırmızı kinoa tercih edilir. Kinoalı salataların sayısız tarifi bulunmakta. Akdeniz yeşillikleriyle, tahıl ürünleriyle, meyvelerle veya tavuk parçalarıyla kinoalı salata yapılabilir.

4#

Kinoa, bilhassa vegan tariflerde kullanarak yüksek oranda protein desteği sağlayabileceğiniz bir üründür. Bu tariflerin başında da sebzeli kinoalı burgerler veya köfteler gelmektedir. Bu köfte ve burgerlerin malzemesine kış ise karnabahar, brokoli; yaz ise enginar, kabak gibi mevsim sebzeleri dâhil edilebilir.

5#

Kinoa, tuzlu tariflere yakıştığı kadar tatlı tariflerine de yakışır. Un yerine kinoa kullanılarak hazırlanan tatlı tarifleri özellikle glütensiz beslenenler tarafından tercih edilmektedir. Kolayca hazırlanabilecek lezzetli bir kinoalı kek için kinoa unu, Hindistan cevizi tozu ve yağı, kakao, vanilya, bal, yumurta ve dövülmüş fındığı mutfak robotunda karıştırarak fırına verebilirsiniz.

6#

Lezzet dolu bir başka kinoalı tarif ise kinoalı kurabiyedir. Püre haline getirilmiş muz, tarçın, kakao, keten tohumu, kinoa unu ve balı hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Hamuru kurabiye ölçüsünde küçük parçalara ayırın ve önceden ısıtılmış 170 derecelik fırına verin. Dilerseniz kurabiyenizin hamur harcına çekilmiş kuru yemiş de ilave edebilirsiniz.

7#

İçinde kinoa barındıran ve birbirinden farklı tarifleri bulunan başka bir lezzet de kinoa çubuklarıdır. İçinde Hindistan cevizinden yulafa, kuru meyveden fıstık ezmesine, baldan zeytinyağına farklı ve çok faydalı ürünler barındırabilen kinoa çubuklarını sade, bol kakaolu veya fındıklı yapabilirsiniz.

 2,468 okunma

Derya Ülkar