Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12200
post-template-default,single,single-post,postid-12200,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

İstanbul’un 8 Semtinin 8 Ünlü Lezzeti

Hemfikir olacağımız konulardan biri, İstanbul’da gezilecek yerler listesinin dünyanın en uzun listesi olacağı konusudur muhtemelen. İstanbul mutfağı dediğimizde de şehrin kozmopolit haline yakışır bir çeşitlilikten söz edilebileceğini, bunun da uzunca listeler gerektirdiğini takdir edersiniz. Biz şimdilik, İstanbul’un 8 semtinin adı geçince akla getirdiği 8 lezzeti listeliyoruz.

1#

Badem ezmesi dünyanın hemen her yerinde sevilerek tüketilir ama Bebek ile özdeşlemiş badem ezmesinin tadı bir başkadır. Çünkü yüz yıldan fazla zamandır aynı tarif ile üretilen tatlıda özel olarak seçilmiş bademler kullanılır ve hiçbir katkı malzemesi bulunmaz.

2#

Türk mutfağının en sevilen yiyeceklerinden köftenin sayısız çeşidi olsa da 1920’li yıllardan beri ününü koruyan Sultanahmet köftesi kendine has kıvamı ve lezzetiyle adını tarihe yazdırmış, Sultanahmet’e yapılan gezintilerin favori menüsü olmuştur.

3#

İstanbul Boğazı’nın meşhur balıkları çıtır çıtır ekmeğin arasında yeşillik ve soğanla buluşur ve böylece şehrin en ünlü yiyeceklerinden biri hazırlanmış olur. Boğaz kıyısındaki çoğu semtte bulabileceğiniz bu mütevazı görünümlü muhteşem lezzet özellikle Eminönü’nün sembollerinden biri haline gelmiş.

4#

Yanında sarı leblebi ile tüketilen boza şahsına münhasır içeceklerimizden biri olarak mutfak kültürümüzde yerini alır. Özellikle kış aylarının en sevilen içeceği, B vitamini deposu bozayı sokaklarda gezen bozacılardan almaya alışık olsak da asıl adresi İstanbul’un Vefa semtidir. Bozayı yerinde içmek isteyen İstanbullular 19. yüzyıldan beri Vefa’daki bozacıların önünde uzun kuyruklar oluşturur.

5#

Moda dondurmacıları hafta sonu gezilerinin değişmez tatlı duraklarından biridir, öyle ki özellikle bahar ve yaz aylarında bir külah dondurma için yarım saatten fazla kuyrukta beklemeniz gerekebilir. Buradaki dondurmacıların önemli bir özelliği ise çok sayıda çeşit sunmasıdır. Dondurmanızı aldıktan sonra sahilde yürüyüş yapabilir, Moda manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

6#

Boğazın güzel ilçesi Sarıyer’in tarihi 19. yüzyılın sonuna dayanan böreği İstanbul’un en meşhur lezzetlerinden biridir. Sarıyer böreği, içine fıstık ve kuş üzümü koyulmasıyla benzerlerinden ayrılır ve insanı bir porsiyon börek için Sarıyer yollarına düşürecek güce sahiptir.

7#

Geçmişi 19. yüzyıla dayanan bir başka İstanbul lezzeti ise Anadolu kıyısındaki sevimli sahil semti Kanlıca’nın yoğurdudur. Kanlıca yoğurdunun üzerine pudra şekeri serpilir ve Boğaz’ın muhteşem manzarasına karşı sıralanmış kafelerden İstanbul izlenerek keyifle yenir.

8#

Çengelköy salatalığı ya da diğer ismiyle Çengelköy bademini bulmak eskisi kadar kolay olmasa da bu küçük, ince kabuklu ve çıtır çıtır salatalık çeşidinin tadını bilen aramadan edemez. Çengelköy salatalığını özel kılanın, eğimli bir toprakta yetiştiği için bol bol güneş alabilmesi ve kuzeyden gelen rüzgârlardan korunması olduğu söylenir.

 3,085 okunma

akin aksoy